حساسیت دندان چیست ؟ دلایل حساسیت های دندان !

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

آکادمی دندانپزشکان آمریکایی (AAE) حساسیت دندان را به عنوان یک حس کوتاه مدت ناشی از قرار گرفتن عاج دندان یا همان لایه زیر مینای دندان در معرض محرکی مانند گرما یا سرما، توصیف می‌ کنند. در واقع به این صورت است که زمانی که عاج پوشش محافظتی خود را از دست می دهد، اعصاب داخل دندان‌ ها دیگر دارای سپر محافظتی خود نیستند. از این رو بهتر است بدانید که طبق مطالعات انجام شده حساسیت دندان امری نسبتا شایع است. و تقریبا از هر ۸ نفر، ۱ نفر دندان حساس دارد.

دندانپزشکی خوب مهراد در غرب تهران

علت حساس شدن دندان‌ها چیست ؟ 

چندین مشکل دندانی می‌ تواند باعث به روز حساسیت دندانی شود،  البته باید دقت داشته باشید که بیشتر این مشکلات به از دست دادن پوشش محافظتی عاج دندان ختم می‌ شوند. عوامل کلیدی که باعث حساسیت دندان‌ ها می‌ شوند عبارتند از :

  • مسواک زدن شدید :

عادت هایی مانند استفاده از مسواک زبر و مسواک زدن شدید دندان‌ هایتان می‌ تواند باعث حساست دندان شود.

  • پوسیدگی دندان :

به یاد داشته باشید که یک حفره کوچک می‌ تواند مینای دندان را در معرض هوا قرار داده و باعث حساسیت دندان شود. در این موارد پر کردن یا عصب کشی دندان می‌ تواند موثر باشد.

  • آسیب‌ دیدگی لثه :

ساییدگی ناشی از مسواک زدن دندان، کاهش پلاک‌ ها، کارهای مقدماتی بر روی تاج دندان، استفاده بیش از حد و نادرست از نخ دندان و بیماری‌ های لثه می‌ توانند به حساسیت دندان و آسیب‌ دیدگی لثه منجر شوند. لثه‌ ها نیز با افزایش سن، بیشتر پس روی می‌ کنند و همین امر می‌ تواند حساسیت دندان را افزایش دهد.

  • دندان شکسته :

اگر در هنگام گاز زدن چیزی احساس حساسیت می کنید، ممکن است دندان شما شکسته باشد. داشتن دندان شکسته یکی از مهم ترین دلایل حساس شدن دندان‌ ها است. اگر دندان شکسته دارید حتماً به  دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه  مراجعه کنید.

  • سرما :

سرما بر روی دندان‌ هایتان تاثیر می‌ گذارد و ممکن است باعث حساس شدن دندان ها شود. دندانپزشک شما ممکن است این نوع حساسیت را با دمیدن هوا روی دندان‌ ها تست کند.

  • جویدن یخ :

اگر شما عادت دارید یخ بجوید این عادت باید کنار گذاشته شود، زیرا می‌ تواند مینای دندان‌ های شما را از بین ببرد یا در طول زمان باعث ساییده شدن دندان‌ ها شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *