تاثیر کامپوزیت در پوسیدگی دندان

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

بسیاری از مشکلات ظاهری دندان در انسان مانند پوسیدگی، شکستگی، بد رنگی، بد فرمی دندان را می توان با کمک روش زیبایی کامپوزیت و لمینت درمان نمود. این روش یکی از سریع ترین روشهای اصلاح طرح لبخند می باشد که با ایجاد تراش بر روی دندان و چسباندن یک لایه نازک کامپوزیتی و یا سرامیکی بر روی دندان انجام می گردد. خیلی از افراد تصور میکنند که بعد از انجام کامپوزیت دیگر نیازی به بهداشت دهان و دندان نمی باشد و هیچ گونه مراقبتی از دندانهایشان نمی کنند. اما مسئله مهم این است که اگر مراقبتهای بعد از کامپوزیت رعایت نگردد، دندانها دچار پوسیدگی می گردند و کامپوزیت هم از این پوسیدگی آسیب می بیند.

حال یک سوال پیش می آید:

آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می گردد؟

پاسخ این سوال خیر می باشد . کامپوزیتها موادی سرامیکی یا کامپوزیتی می باشند که با یک ماده مخصوص رزین به دندان می چسبند. که نه کامپوزیتها و نه رزینی که زیر آن قرار می گیرد و برای چسباندن کامپوزیت استفاده می گردد، موجب پوسیدگی دندان نمی گردند. بنابراین می توان با اطمینان کامل گفت که کامپوزیتها باعث پوسیدگی دندان نمی شوند.

علت پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت چیست؟

علت پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت ، به نحوه مراقبت های بهداشتی دهان و دندان که بعد از کامپوزیت دندان باید انجام دهید،  بر می گردد. که در ادامه برخی از آنها را برایتان توضیح می دهیم.

ایجاد جرم اطراف لثه و کامپوزیت

بعد از تراشیده شدن مینای دندان برای نصب کامپوزیت ، بین لثه و روکش کامپوزیت فاصله می افتد . در این فاصله خالی مواد غذایی می توانند جای گیرند، به همراه آن باکتریها رشد کرده، پلاک و جرم ایجاد می شود و در نهایت بعد از گذشت چند وقت پوسیدگی دندان ایجاد می گردد. بنابراین برای کاهش این احتمال، به شما ترک مواد غذایی اسیدی و همچنین سیگار کشیدن را توصیه می نماییم.

رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان

در مقاله ای دیگر در مورد مراقبتهای دندان پس از کامپوزیت توضیح داده شد. بنابر این در صورت انجام درمان کامپوزیت به شدت برای آسیب ندیدن دندانها و کامپوزیت تان این مراقبتهای بهداشتی  را رعایت  نمایید. اگر بعد از کامپوزیت در دندان شما بعلت پوسیدگی حفره ای ایجاد گردد، شما قادر به فهمیدن آن نخواهید بود. بنابراین سرعت پوسیدگی دندانتان بیشتر می گردد.اگر مراقبتهای بهداشت دهان و دندان بعداز کامپوزیت را رعایت نمایید هیچ گونه مشکلی از این بابت نخواهید داشت. برخی از بیماران بعد از کامپوزیت تصور می کنند که دیگر هیچ مشکلی نخواهند داشت درصورتی که کامپوزیت فقط برای زیبا تر شدن لبخند و رفع مشکلاتی که قبلا به آن اشاره نمودیم، استفاده می گردد و دندانهای زیر کامپوزیت ها مقاومت طبیعی خود را دارند و در صورت رعایت نکردن بهداشت دندان مانند یک دندان طبیعی دچار پوسیدگی و مشکلات بعد از آن می گردند.

بنابراین به شما مصرانه توصیه میکنیم در همه حال بخصوص وقتی که از روشهای  لمینت و کامپوزیت برای دندانهایتان استفاده می شود بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید تا دچار مشکلات بعد از آن نگردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *