کامپوزیت دندان یا بلیچینگ

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

تغییر رنگ دندانها بنا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهند. معمولا خوراکیهای رنگی، دخانیات، داروهای بدون نسخه و حتی گذر زمان و افزایش سن می توانند دندانهای ما را دچار تغییر رنگ می کنند. با داشتن دندانهای زرد و کدر، لبخندهای شما را نازیبا نشان می دهد. روشهای مختلفی برای داشتن یک لبخند زیبا وجود دارد. روشهایی که به نام دندانپزشکی زیبایی شناخته می شوند. روشهایی مانند لمینت، کامپوزیت دندان یا بلیچینگ. برای اینکه بخواهید از این روشها استفاده کنید باید اطلاعاتی راجع به مزایا و معایب  آنهاداشته باشید. در این مطلب برای شما این اطلاعات را باختصار ارائه می کنیم.

کامپوزیت یا بلیچینگ

کامپوزیت دندان

این روش، یک شیوه خیلی سریع و آسان برای اصلاح لبخند می باشد. بر خلاف روکشهای لمینت، کامپوزیت در یک جلسه بر روی دندان توسط دندانپزشک زیبایی نصب می گردد.  این شیوه خیلی به دندانهای طبیعی شبیه می باشد واز نظر ظاهری مانند دندانهای طبیعی انسان اما در فرمی زیبا تر می باشد. این شیوه فقط برای تغییر رنگ دندان نمی باشد. روکش کامپوزیت برای دندانهای بامشکلاتی نظیر وجود لکه بر آنها، ترک خوردگی، تراشیدگی و یا ناهمواری درمان قابل اعتمادی می باشد. یکی از ویژگیهای مهم کامپوزیت دندان به ترمیم راحت و آسان بدون نیاز به ارسال به لابراتور اشاره نمود.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست؟

بلیچینگ به دوروش خانگی و کلینیکی انجام می گردد. روش خانگی یا بدون نسخه توسط خمیردندانهای مخصوص، نوارهای سفید کننده و موارد دیگری انجام می پذیرد  و موجب سفید شدن دندان می گردد.  این شیوه ارزان می باشد و نتایج آن در بین افراد مختلف، متفاوت می باشد.

برای سفید شدن قابل توجه، بلیچینگ کلینیکی را باید انتخاب نمایید. دندانپزشک از ماده سفید کننده پراکسید هیدروژن برای از بین بردن لکه ها استفاده می کند. این شیوه خیلی سریع می باشد. در این روش برای محافظت از لثه شما محافظ مخصوصی را بر روی لثه قرار می دهند.  اگر دندان شما به اندازه دلخواه شما سفید نگردید، ئددانپزشک قالب سفارشی ای را برای سفید کردن دندانهایتان در خانه به شما عرضه می نماید. سفید کردن دندانها با نسخه پزشک در خانه سرعت کمتری نسبت به سفید کردن در مطب دارد و ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

حال که درباره کامپوزیت و بلیچینگ اطلاعاتی مختصر برای شما ارائه نمودیم، می توانیم راجع به تفاوتهای این دو روش  کمی صحبت نماییم. درمان بلیچینگ یا سفید کننده همانطور که در بالا اشاره شد، فقط برای سفید کردن دندانها استفاده می شود و تاثیر دیگری بر روی دندانها ندارد.  بلیچینگ روشی مناسب و سریع برای از بین بردن لکه ها ی ناشی از غذاها و نوشیدنیهای مختلف می باشد. برای موارد تغییر رنگ دندان شدیدتر روش بلیچینگ به انداز کافی مشکل را حل نمی کند. برای سفید کردن دندانها برای موارد وخیم، که بلیچینگ جواب نمیدهد باید از روش کامپوزیت استفاده نماییم.

کامپوزیت علاوه بر سفید نمودن دندانها، کاربردهای دیگری هم دارد. کامپوزیت میتواند مواردی همچون دندانهای ترک خورده و یا دارای شکاف و فاصله بین دندانها را برطرف نماید. قرار دادن روکش کامپوزیت بر روی دندان نسبت به بلیچینگ کمی تهاجمی تر است. مطلبی که خیلی مهم است این را باید مد نظر قرار دهید،  که اگر فردی قصد نصب کامپوزیت را داشته باشد، باید دارای لثه و مینای دندان سالمی باشد.  دندانپزشک قبل از اقدام به نصب کامپوزیت ابتدا وضعیت سلامت دندانهای بیمار را بررسی می نماید. در صورت وجود مشکل در لثه و یا مینای دندان ها دندانپزشک ابتدا به رفع آنها میپردازد و بعد از آن اقدام به نصب لایه های کامپوزیت می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *