امروزه زیبایی یکی از مسائلی است که همگان بدنبال آن می باشند. یکی از مهمترین مسائل مربوط به زیبایی چهره داشتن لبخندی زیبا می باشد.در دنیای متمدن امروزی، دندانپزشکی زیبایی از اهمیت بیشتری نسبت به دورانهای قدیمی برخوردار است.  امروزه با توجه به تاثیر گذاری یک لبخند زیبا بر زیبایی، در علم دندانپزشکی تقریباً راه های زیادی برای داشتن دندان زیبا قابل انجام است.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

در زمانهای قدیم با شنیدن نام زیبایی دندان به سرعت یاد ارتودنسی می افتادیم. اما امروزه علاوه بر ارتودنسی راه های زیاد دیگری نیز برای داشتن یک لبخند زیبا و تاثیرگذار وجود دارد که در این مقاله به برخی از جدید ومهمترین متد می پردازیم.دندانپزشکی زیبایی به انواع متدهای زیبایی دندان گفته می‌شود که برای بهبود ظاهر دندان و در نتیجه بهبود طرح لبخند انجام می گردد.

موارد استفاده دندانپزشکی زیبایی

با گذشت زمان با توجه به شرایط زندگی، رعایت بهداشت دهان ودندان و خیلی مسائل دیگر، مینای دندان ضعیف و رنگ آنها تیره می‌شود.  استعال دخانیات و مواد غذایی مانند نوشیدنی وادویه جات رنگی باعث تغییر در رنگ دندان‌ها می‌شود.  علاوه بر تغییر رنگ، دندانپزشکی زیبایی در لب پر شدن دندان و ترک خوردن یا فاصله میان دندان ها کمک کننده است.

راه های استفاده شده در دندانپزشکی زیبایی

مهمترین روش هایی که توسط دندان پزشکان برای زیبایی دندان و طرح لبخند بیماران به کار گرفته می شود شامل موارد زیر می باشد:

  • لمینت دندان
  • بلچینگ دندان
  • کامپوزیت دندان
  • پل دندان
  • روکش دندان

لمینت دندان :

یکی از راه های زیبایی دندان که در سال‌های اخیر در تمام کشورهای دنیا رواج پیدا کرده است لمینت می باشد. لمینت ها پوسته های شیشه ای و ظریفی می باشند که استحکام بالایی دارند و سطح رویی دندان را می پوشانند. لمینت ها علاوه بر سفیدی دندان ایرادات دندانی که شامل بدفرمی دندان‌ها، فاصله زیاد بین دندان و ترک خوردگی دندان ها هست نیز برطرف می‌کنند.

بلیچینگ دندان :

بلیچینگ به فرآیند سفید کردن دندان های زرد و کدر با استفاده از مواد شیمیایی مانند پروکسید هیدروژن یا پروکسید کاربامید که خاصیت سفید کنندگی دارند گفته می‌شود. در این روش ابتدا مواد بر روی دندان ها قرار گرفته، سپس با کمک انرژی لیزر یا انرژی حرارتی شروع به فعالیت و از بین بردن لکه ها می کند. این تکنیک به دو روش کلینیکی و روش خانگی انجام می پذیرد.

کامپوزیت دندان:

کامپوزیت دندان یک ماده همرنگ دندان و جایگزینی مناسب برای پرکردگی های کوچک دندان می باشد. در پرکردگی های بزرگ کامپوزیت زودتر فرسوده می‌شود، بنابراین کامپوزیت برای پرکردگی های کوچک بهتر است.

پل دندان :

در صورت افتادگی یک دندان بین دو دندان, دو دندان مجاور را پایه در نظر می‌گیرند و وسط آن را پر می‌کنند به این روش بریج کردن دندان یا پل دندان می گویند. بریج، درمانی برای بی دندانی می باشد.

روکش دندان :

روکش دندان، لایه ای نازک و همرنگ دندان می باشد که سطح جلویی دندان را می‌پوشاند. روکشها فرآیند غیر قابل برگشتند و نمی‌توان آنها را برداشت، که شامل دو جنس چینی و صمغی است، که جنس چینی آن در برابر بروز لکه مقاوم‌تر است و بازتاب نور در آنها شبیه بازتاب نور در دندانهای طبیعی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *