در سلسله مقالات مربوط به بهداشت دهان و دندان به توضیح اهمیت بهداشت دهان و دندان پرداختیم و سپس به اصول مسواک زدن اشاره نمودیم. در این مقاله می خواهیم به مکمل مسواک در بهداشت دهان و دندان اشاره نماییم که استفاده از نخ دندان می باشد.

نخ دندان از دو نوع چند رشته ای نایلونی و تک رشته ای تفلونی می باشد که برای برداشتن پلاکهای دندانی و همچنین خارج کردن مواد غذایی از بین دندان ها که با مسواک زدن تمیز نمی گردد، بکار میرود.

معمولا با استفاده از مسواک نمی توان ذرات بین دندانها را تمیز نمود زیرا که برس های مسواک ها بین دندانها نمی رود. بنابراین استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن، موثر ترین شیوه استفاده از مسواک و همچنین نخ دندان برای از بین بردن پلاکهای دندان، ذرات غذای باقی مانده در بیبن دندانها و همچنین باکتری های مضر درون دهان می باشد. این کار همچنین خطر ابتلا به بیماریهای لثه را بشدت کاهش می دهد. بیماریهای لثه معمولا بخاطر تجمع جرم های دندانی می باشند. موقع استفاده از نخ دندان باید نخ را تا رسیدن به خط لثه حرکت داد تا هم جرم های دندانی از روی خط لثه برداشته شوند و هم مواد غذایی بیرون رانده شوند. با این روش نخ دندان می تواند به حذف پلاکها، جرمها، مواد غذایی باقی مانده بین دندانها و در کل به بهداشت دهان ودندان بهترکمک کند و ریسک پوسیدگی دندان، تورم لثه و سایر بیماریهای دهان ودندان را بشدت کاهش می دهد و عمر دندانها را افزایش می دهد.

اما باید توجه داشت که اگر از طریق روش اصولی و درست نخ دندان را استفاده نکنیم، نه تنها کمکی به بهداشت دهان و دندان ما نمی کند بلکه برعکس عوارضی را به دنبال دارد. اگر استفاده از آن را بلد نیستید می توانید از دندانپزشکتان بپرسید. تمیز کردن بین دندانها نباید دردناک و همراه با خونریزی باشد چون به همراه آن باکتریها وارد لثه گردیده و ایجاد عفونت لثه می نمایند. اگر این کار با فشار زیاد به لثه ها انجام گردد به بافت بین دندانها و لثه ها آسیب خواد زد، بنابراین سعی کنید به حدی فشار بیاورید که هم به تمیز کردن فضای بین دندانها و پلاکهای روی لثه ها و دندانها کمک کند و هم به آنها آسیبی وارد ننماید.

نحوه استفاده اصولی از نخ دندان به شرح ذیل می باشد:

ابتدا حدودا ۵۰ سانتی متر از نخ را دور انگشتان وسط خود بپیچانید وبین دو انگشت شست و اشاره به گونه ای بگیرید که حدودا پنج سانتیمتر بین آنها قرار بگیرد.

این تکه ۵ سانتیمتری را بین دو انگشتتان محکم بگیرید و بین دندانها تا خط لثه پایین برده و با حرکتی زیگزاگی بین دندانها ببرید. توجه کنید که نخ دندان را بافشار زیاد بین دندانها حرکت ندهید .

برای دستیابی به نتیجه بهتر نخ دندان را بین دندانها و بروی سطح دندان بکشید تا نتایج مطلوبتان را بگیرید و برای هر دندان یک قطعه ۵ سانتی از قطعه ۵۰ سانتی که اول کار جدا شده،  استفاده گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *