روش‌های تشخیص نیاز به درمان ارتودنسی

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

دندان ها در بسیارى از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمى کنند. در بعضى افراد دندان ها ممکن است خیلى نزدیک به هم یا روى هم رویش کنند که این موارد علاوه بر ظاهر نازیبا، مى تواند در سنین بالاتر باعث عوارضى مثل سایش دندان ها و بروز دردهایى در مفاصل فک فرد شود.  ارتودنسى درمان مناسبى براى این افراد جهت داشتن دندان هاى مرتب است. دراینجا یک سوال پیش می آید. دندانپزشک از کجا تشخیص درمان ارتودنسی برای فرد را می دهد؟ در این مطلب راجع به روش های تشخیص نیاز به درمان ارتودنسی صحبت میکنیم.

بهترین زمان و دوره ارتودنسی

در مورد درمان ارتودنسى باید دانست که هرچند بهترین زمان آن در سنین ۹ تا ۱۴ سالگى است، اما درمان مختص دوران نوجوانى نیست و بسیارى از بزرگسالان نیز در سنین بالا از این درمان بهره مى برند. این درمان معمولا در مدت بین یک تا دو سال توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسى صورت مى گیرد.

چرا بهترین زمان ارتودنسی دوران بلوغ است؟

در دوران بلوغ استخوانهای بدن همچنان در حال رشد هستند و سرعت ترمیم آنها خیلی بیشتر از دوران بزرگسالی می باشد. در دوران بلوغ حرکت استخوانها با دستگاههای ارتودنسی بسیار راحت تر از دیگر دوران ها انجام می شود. درهنگامی که استخوانها هنوز رشد می کنند، راحت تر می توان آنها را تغییر جهت  و شکل داد. بهمین دلیل توصیه می شود که بهترین زمان برای درمان ارتودنسی، سنین بین ۹ تا ۱۴ سالگی می باشد. در سنین بالاتر هم می توان ارتودنسی را انجام داد اما برای مرتب نمودن دندانها. اصلاح ناهنجاریهای فک با ارتودنسی در سنین بالاتر امکان پذیر نیست و برای  اصلاح آنها باید حتما جراحی انجام گیرد.

اولین معاینه ارتودنسی در چه سنی است؟

بتوصیه بسیاری از ارتودنتیست های دنیا بهتر است اولین معاینه ارتودنسی در سن ۷ سالگی انجام شود. البته حتما در این سن نباید درمان ارتودنسی شروع گردد. البته که اگرفرد در زمان مناسب برای فهمیدن ضرورت ارتودنسی معاینه گردد، می تواند بهترین زمان را برای رفع مشکلات احتمالی در نظر بگیرد.

روش های تشخیص درمان ارتودنسی

برای فهمیدن نیاز به ارتودنسی  باید حتما نزد متخصص ارتودنسی بروید و مشورت نمایید. اما یک سری روش های تشخیص درمان ارتودنسی وجود دارد که میتوان با در نظر گرفتن نکاتی نیاز به انجام آن را تشخیص داد.

 • یکی از بایت ها

  یکی از موارد این است که دندان های فک بالا بیش از اندازه از دهان بیرون زده باشد. همچنین زمانی که دندان های جلوی فک پایین توسط دندان های جلوی فک بالا پوشیده می‌شوند و یا دندان‌های جلوی فک پایین به قدری بیرون باشد که دندان های جلوی فک بالا در پشت آن‌ها قرار بگیرد.

 • دیاستم

  یکی از مواردی که باید حتما توسط ارتودنسی درمان شود وجود فاصله بین دندان هاست. یعنی زمانی که دهان بسته می‌شود اما دندان‌های بالا و پایین به هم نمی‌رسند.

 • بی نظمی دندان

  نامرتب بودن و بی نظم بودن دندان‌ها و فاصله‌دار بودن دندان‌ها نیز از مواردی هستند که باید توسط درمان ارتودنسی نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام نمود.

 • منحرف شدن فک

  منحرف شدن فک پایین در هنگام باز و بسته کردن دهان و مشکلات جویدن غذا برای فرد و همچنین ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر نیز نیاز به انجام ارتودنسی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *