تفاوت لیفت سینوس باز و بسته

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

تفاوت عمل لیفت سینوس باز و بسته پیش از کاشت ایمپلنت دندان

وقتی دندانهای بالا را از دست می دهید. درصورتی که تا مدتی از درمان ایمپلنت استفاده ننمایید، استخوان فک بالا تحلیل می رود و سینوس ها به پایین می آید. بعبارت دیگر ارتفاع استخوان کافی در فک بالا وجود ندارد  یا سینوس ها بسیار به فک نزدیکمی گردند. در این صورت نمی توان درمان ایمپلنت دندان را انجام داد. بهمین جهت عمل لیفت سینوس انجام میگردد. این عمل انواع مختلف دارد. ما در این مطلب قصد داریم  راجع به تفاوت عمل لیفت سینوس باز و بسته پیش از کاشت ایمپلنت دندان صحبت نماییم.

سینوس دندان چیست

سینوس‌ ها اجزایی از بدن هستند که به صورت حفره‌ های تنفسی در قسمت‌ های مختلف فک و صورت قرار دارند. سینوس فک بالا که به سینوس ماگزیلری معروف است یکی از این حفره ‌ها می‌ باشد، محل قرارگیری این سینوس ‌ها در جایی بالای دندان‌ های آسیای بزرگ و کوچک است، نکته قابل توجه این است که در بعضی مواقع ریشه دندان در سینوس قرار می‌ گیرد.

عمل لیفت سینوس

عمل لیفت سینوس نوعی پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت دندان است. در طی آن مواد پیوندی به کف حفره سینوسی اضافه می شود.  در نتیجه ارتفاع استخوان فک بالا در محل کاشت ایمپلنت افزایش می یابد.  ایمپلنت وارد فضای سینوسی نمی شود.

تفاوت لیفت سینوس باز و بسته

برای فهمیدن تفاوت لیفت سینوس باز و بسته باید راجع به آنها بدانیم . معایب ومزایای آنها را بدانیم. در ادامه مطلب راجع به انواع لیفت سینوس توضیحاتی را می دهیم.

انواع لیفت سینوس

 • لیفت سینوس باز

  لیفت سینوس باز روش کلاسیک این درمان محسوب می شود. این درمان رایج ترین نوع لیفت سینوس است. کل پروسه این درمان بسته به شرایط فرد تحت بیهوشی یا بیحسی موضعی صورت می پذیرد.

  پروسه عمل سینوس لیفت باز

  • جراح ابتدا بیمار را بیهوش مینماید.
  • لثه در محل کاشت ایمپلنت برش داده می شود.
  • با ابزار جراحی مخصوص، غشای کف سینوس را به بالا هل می دهند.
  • مواد پیوندی به این حفره حاصله تزریق می گردد.
  • سپس سوراخ بخیه زده می شود.
  • پس از این جراحی تا مدتی مصرف آنتی بیوتیک و مسکن لازم است.

  پس از جراحی لیفت سینوس، ۴ تا ۶ ماه منتظر می مانید تا بافت استخوانی کامل محکم شود. سپس میتوانید ایمپلنت دندان بگذارید.

  معایب لیفت سینوس باز چیست؟

  مهمترین مشکل این متد درمانی زیاد بودن جراحت و عوارض پس از جراحی می باشد. از حمله این عوارض می توان به ایجاد تورم و کبودی زیاد در زیر چشمها، چانه یا ناحیه گردن اشاره نمود.

 • لیفت سینوس بسته

  در این تکنیک درمانی به دلیل عدم نیاز به برش آسیب کمتری وارد می گردد. در این شیوه، کل پروسه درمان از طریق سوراخی که برای کاشت ایمپلنت ایجاد میگردد، رخ می دهد. در واقع با کمک ابزارهای خاص غشای کف سینوس به بالا رانده می گردد. سپس بالشتک بادی درون آن قرار می گیردتا از پارگی غشا جلوگیری گردد. در نهایت حفره با مواد پیوند استخوان پر میگردد.

  در این نوع لیفت سینوس ایمپلنت بلافاصله پس از پیوند استخوان کاشته می شود. در روش سینوس لیفت بسته بر خلاف روش باز، کبودی و ورم زیادی بر جای نمی ماند. دوره نقاهت در این متد درمانی پس از عمل بسیار سریعتر و ساده تر است.

  معایب لیفت سینوس بسته چیست؟

  مهمترین مسئله ای که میتوان برای این درمان در نظر گرفت، نیاز این درمان به یک جراح متخصص و مجرب می باشد. این نوع درمان مسلما سخت تر از نوع باز آن می باشد. در این درمان درمشاهده ساختارها محدودیت زیادی وجود دارد. بنابراین ممکن است غشای سینوس پاره گردد. در نتیجه کل عمل با شکست مواجه می گردد. در این حالت باید دوباره مدتی را صبر نمایید تا غشای سینوس اصلاح گردد.

چه زمانی جراحی لیفت سینوس باز و چه زمانی لیفت سینوس بسته توصیه می شود؟

 • شرایط لازم برای لیفت سینوس باز

این نوع سینوس لیفت برای افراد خاصی استفاده می شود. افرادی که نیاز به پیوند استخوان داشته باشند. این افراد نمی توانند بخاطر کم بودن تراکم استخوان فک، ایمپلنت را نگه دارند.

 • شرایط لازم برای لیفت سینوس بسته

سینوس لیفت بسته برای افراد خاصی تجویز می گردد. افرادی که حداقل ۳تا۴ میلیمتر استخوان فک داشته باشند. دراین افراد همراه با سینوس لیفت کاشت ایمپلنت هم انجام می پذیرد.

نکته پایانی

هر دو این روش ها کارآمد می باشند. بسته به شرایط فرد درمان مناسب برای فرد در نظر گرفته میشود. این تصمیم بر عهده ایمپلنتولوژیست مجرب می باشد. ایمپلنتولوژیست بررسی های دقیقی را انجام می دهد. درنتیجه تشخیص می دهد که کدام روش را انتخاب نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *