انواع ایمپلنت در دندانپزشکی

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

در زمانهای قدیم بعد از آسیب دیدن دندان آن را می کشیدند و هیچ جایگزینی برای آن وجود نداشت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی راههای زیادی برای حفظ و جایگزینی دندان یافت شده است. یکی ازاین روشها ایمپلنت می باشد. همانطور که در مقالات دیگری درباره ایمپلنت توضیح داده ایم، ایمپلنت در کل یک پیچ است که دندانپزشک بجای دندان آسیب دیده درون فک قرار می گیرد، و روی آن دندان مصنوعی قرار می گیرد.

در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی راجع به انواع ایمپلنت به شما ارائه دهیم.

روش کار ایمپلنت های مختلف :

ایمپلنت ها بر اساس ویژگی های مختلف مانند طراحی ایمپلنت که وارد استخوان می شود، طراحی تاج و فیکسچر ایمپلنت، برند ایمپلنت، سایز، طول، جنس، شکل و روش کار ایمپلنت تقسیم بندی های جداگانه ای می شوند. یکی از اصلی ترین طبقه بندی ها مربوط به موقعیت، شکل و روش کار ایمپلنت ها می باشد.

روش تک مرحله ای ایمپلنت یا همان ایمپلنت فوری

روش تک مرحله ای: یکی از روش هایی است که برای نصب ایمپلنت به جای دندان آسیب دیده درون استخوان فک انجام می گیرد. که این روش مناسب افرادی است که دارای استخوان فک سالمی نمی باشند. در این مرحله یک پیچ بلند از جنس تیتانیوم داخل استخوان فک قرار می گیرد و مقداری از آن از بافت لثه بیرون می زند و سپس لثه را بخیه می زنند. پس از جوش خوردن ایمپلنت به فک، روکش آن را قرار میدهند. به این نوع ایمپلنت، ایمپلنت از نوع ساب پریواستیل  ( Subperiosteal Implants ) هم گفته میشود. در این روش به علت بیرون قرار گرفتن بخشی از پیچ تیتانیومی از لثه نیازی به عمل جراحی برای نصب روکش نیست لذا به این نوع ایمپلنت یک مرحله ای گفته می شود.

روش دو مرحله ای ایمپلنت یا اندو استیل

روش دو مرحله ای: این روش رایج ترین روش کاشت ایمپلنت می باشد که شامل دو مرحله جراحی می باشد. در مرحله اول پیچ کوچکی بر روی استخوان فک و زیر بافت لثه قرار گرفته و به منظور کاهش فشار بر روی آن لثه بخیه می خورد . پس از جوش خوردن ایمپلنت یک مرحله جراحی دیگر انجام می گیرد و تاج دندان بر روی ایمپلنت قرار می گیرد. به این نوع ایمپلنت، ایمپلنت اندو استیل (Endosteal) هم گفته می شود. معمولا این روش برای جایگزینی بریج ها و یا یک دندان مصنوعی متحرک مورد استفاده قرار می گیرد.

در کل تشخیص این که از کدام نوع ایمپلنت برای بیمار استفاده گردد، برعهده دندانپزشک می باشد و او با توجه به مهارت و دانش و تجربه خود بهترین نوع و روش را انتخاب می کند.