گلاس آیونومر چیست؟

یکی از شایعترین دلایل برای مراجعه بیماران به دندانپزشکی ها پوسیدگی دندانها می باشد. برای معالجه این پوسیدگی ها در ابتدا بسته به نوع و اندازه پوسیدگی، محل مورد نظر برش داده می شود و در نهایت آن منطقه با برخی مواد مخصوص پر می شود. به این عمل پر کردن و یا ترمیم می گویند. این درمان با مواد مختلفی مانند آمالگام، کامپوزیت، گلاس آیونومر و آلیاژ طلا انجام می گردد. که در این مقاله راجع به گلاس یونومر توضیحاتی مختصرمی دهیم.

خواص گلاس آیونومر

سیمان گلاس آیونومر(در برخی منابع گلاس یونومرگفته می شود) از سه ماده تشکیل می شود که در انواع مختلف آن، میزان ترکیب این مواد  با توجه به نوع و دندان پوسیده متفاوت می باشد. این ماده پر کننده اغلب در دندانهای شیری و یا برای پر کردن پوسیدگی های کوچک استفاده می شود زیرا بسیار شکننده و ظریف می باشد. این ماده در صورتی که دندان در معرض فشار زیاد جویدن نباشد بصورت ترمیم دائمی استفاده می گردد.

گلاس یونومر همانند انواع کامپوزیت دارای طیف های رنگی متفاوتی می باشند که روی بسته بندی  آنها درج شده اند. در صورت استفاده از گلاس یونومر در نواحی‌ای مانند دندانهای جلو که از نظر زیبایی حساس هستند، پزشک باید رنگ مناسب را انتخاب کند.

گلاس یونومر به مینا و عاج دندان بوسیله چسبندگی شیمیایی می چسبد و بدلیل آزاد کردن فلوراید دچار پوسیدگی نمی گردد.این ماده با بافت بدن بخصوص پالپ درون دندان سازگاری خوبی دارد. از این سیمان برای پر کردن دندانهای جلو و همچنین برای ریشه دندانها استفاده می گردد.

مزایای استفاده از گلاس یونومر

  • برای پر کردن منطقه نزدیک به خط لثه و همچنین برای پر کردن دندان اطفال به کار می رود.
  • نسبت به کامپوزیت راحت تر و همچنین ارزانتر می باشد.
  • نسبت به کامپوزیت رنگ مشابه تری به دندان دارد.
  • عمر مفید طولانی تری نسبت به کامپوزیت دارد.
  • برای قراردادن این مواد در دندان نیازی به برداشت دندان نیست بهمین دلیل برای کودکان مناسب می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *