اکثرا بسیاری از افراد از بیماری‌ های لثه‌ ای خود مطلع نیستند. چرا که در بسیاری از موارد بیماری‌ های عفونی لثه نشانه های خاصی ندارند و بدون مراجعه به متخصص و انجام معاینات تخصصی توسط دندانپزشک قابل تشخیص نیستند همانطور که می دانید حفظ سلامت لثه یکی از مهم ترین راه‌ های کمک به بهبود بهداشت دهان و دندان هایمان است. زیرا حفظ سلامت لثه تاثیر مستقیمی بر روی عمر دندان‌ ها دارد و داشتن دندان‌ های سالم مستلزم داشتن لثه‌ هایی سالم است.

کلینیک دندانپزشکی مهراد

بهتر است بدانید که باکتری‌ های موجود در دهان شما به مرور زمان و در طولانی مدت منجر به ایجاد و رسوب پلاک بر روی دندان‌ ها می‌ شوند. سفت شدن این پلاک‌ ها می‌ تواند سبب ایجاد پریودنتال که درواقع همان بیماری عفونت لثه محسوب می شود. با پیشرفت بیماری عفونت لثه و تبدیل پلاک دندان‌ ها به تارتار، سلامت بافت دندان‌ ها نیز به خطر می‌ افتد. توجه داشته باشید که داشتن لثه‌ های ملتهب، سرخ، متورم و مستعد خونریزی، بوی بد دهان و شل شدن دندان‌ ها نشانه‌ ای از بروز انواع بیماری لثه‌ ای است که باید پیگیری و درمان شود. برای درمان بیماری های لثه ای و مشاوره بیشتر می توانید با متخصصین  دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه  تماس بگیرید.

دکتر مهرداد نقشینه : افرادی که دچار بیماری دیابت هستند توجه داشته باشند که اگر به دیابت کنترل نشده مبتلا باشید، بدن شما می تواند برای مقابله با باکتری های موجود در دهان با دشواری بیشتری مواجه شود. این شرایط می تواند شدت بیماری لثه را افزایش دهد و مدت زمان بهبودی را طولانی‌ تر سازد. از سوی دیگر، یک عفونت باکتریایی در دهان می تواند به ضرر بدن تمام شود و کنترل دیابت را دشوارتر سازد. اگر به این شرایط مبتلا هستید، رسیدگی به هر دو بیماری اهمیت دارد.

یکی از مشکلاتی که باعث بیماری های لثه می شود دندان قروچه است، به یاد داشته باشید که دندان قروچه در خواب یا سایش دندان روی یکدیگر هنگام خواب فشار زیادی روی خط لثه، دندان ها و استخوان فک وارد می کند، که در نهایت به پس رفت لثه منجر می شود. در این شرایط بخش بیشتری از دندان ها نمایان شده و آن ها بلندتر از حد معمول به نظر می رسند و پس روی بیش از اندازه می تواند به ایجاد حساسیت منجر شود.

دکتر مهرداد نقشینه : قابل به ذکر است که لثه های سالم به رنگ صورتی روشن هستند و اگر پوستی تیره دارید، رنگ لثه ها ممکن است بنفش یا قهوه ای باشد. همانطور که رنگ قرمز یا صورتی تیره می تواند موجب نگرانی شوند، لثه های رنگ پریده نیز همینطور بوده و می تواند نشانه ای از کم خونی باشد. این اختلال خونی زمانی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز خون کم باشد یا هموگلوبین کافی در اختیار نداشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *