ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست!!

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

ایمپلنت مناسب ترین راه برای جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان فک بعد از کشیدن دندان و همچنین برای زیبایی می باشد. سوالات زیادی برای این درمان وجود دارد که یکی ازآنها، این سوال می باشد که روش درمانی ایمپلنت برای کدام گروهها مناسب نمی باشد؟

برای پاسخ به این سوال طبق تحقیقات انجام شده چندین گروه از افراد مشخص شده اند که این درمان برای آنها مناسب نیست؟

افراد مبتلا به بیماری دیابت

متاسفانه افراد مبتلا به دیابت دچار مشکل عدم بهبود سریع زخم هستند و از آنجا که زخم در لثه این افراد مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد لذا توصیه می شود که ابتدا دیابت خود را کنترل نمایند سپس اقدام به کاشت ایمپلنت نمایند و همچنین قبل از هر چیزی با پزشک متخصص حتما صحبت نمایند.

افراد سیگاری

 افرادی که سیگار و قلیان  مصرف می کنند ممکن است دچار نارسایی کاشت و عوارض ناشی از آن مانند ریزش و تخریب بافت استخوان فک، خونریزی های پس از عمل جراحی و حتی عفونت های پریودنتال گردند. اگر کاشت در استخوان جوش نخورد دچار مشکلات زیادی می گردد به عنوان مثال باید ایمپلنت جدا شده و بعد از سه ماه دوباره در صورت مصرف نکردن سیگار در این بازه زمانی کاشت ایمپلنت اجرا گردد. تحقیقات نشان داده که حدود ۱۵ درصد امکان کاشت  صحیح ایمپلنت در سیگاریها بیشتر می باشد.

افراد مبتلا به بیماری های نقص ایمنی

افراد مبتلا به بیماریهای خود ایمنی یا ایدز متاسفانه قادر به انجام ایمپلنت نمی باشند . این بیماران در صورت انجام کاشت ایمپلنت دچار مشکلات فراوانی از قبیل عفونت های مختلف می گردند.

افراد مبتلا به سرطان

شیمی درمانی و پرتو درمانی باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می گردد لذا برای افرادی که در مراحل اولیه سرطان می باشند و یا تحت شیمی یا پرتو درمانی هستند کاشت ایمپلنت اکیدا توصیه نمی گردد.