سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان

بسیاری از روش ها و محصولات موجود برای سفید کردن دندان ها وجود دارد.اینکه محصولات و روش هایی که برای سفید کردن دندان استفاده می کنید امن هست یا خیر موضوع بسیار مهمی است که در دندانپزشکی خوب مهراد در غرب تهران مورد توجه قرار می گیرد.

سه دسته کلی از روش های سفید کردن دندان وجود دارد که عبارت اند از:

 • سفید کردن دندان توسط دندانپزشک شما اداره می شود ( آفیس بلیچینگ )
 • سفید کردن دندان توسط دندانپزشک خود برای استفاده در خانه استفاده می شود (هوم بلیچینگ )
 • سفید کردن دندان بدون نظارت دندانپزشک خود، در خانه به دست آمده است و یا در خانه ساخته شده است

شما می توانید یک روش خاص برای سفید کردن دندان ها بر اساس یک یا چند عامل در نظر بگیرید، از جمله:

 • نوع تغییر رنگ دندان شما
 • هزینه درگیر در درمان سفید کردن دندان
 • روش درمان سفید کردن دندان  نسبت به سن شما (این مربوط به کودکان است)

قبل از اینکه برای سفید کردن دندان تلاش کنید، بهتر است که در مورد روش های سفید کردن دندان با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندانپزشک شما می تواند یک طرح درمان سفید کردن دندان را که بهترین نیازهای شما را برطرف می کند، توصیه کند.

سفید کردن دندان

عكس روبرو سفید کردن دندان (بليچينگ) می باشد. همان طور كه می بينيد يک ماده ى تيره رنگ بر روى دندان هاى بيمار قرار داده می شود. اين ماده رنگدانه هاى مواد غذايى را كه در طی سال ها در دندان بيمار جا خوش كرده اند را از بين می برد و رنگ سفيد و طبيعى دندان را برمی گرداند. ماده ى سبز رنگى كه بين لثه و دندان قرار گرفته، از تحريک لثه توسط ماده ى تيره رنگ جلوگيرى می كند.

سفید کردن دندان های حرفه ای :

دندانپزشک شما می تواند از روش های مختلفی برای سفید کردن دندان های شما در مطب استفاده کند. به طور کلی، روش هایی که برای سفید کردن دندان استفاده می کنند، پراکسید کربامید است. این روش رنگ دندان را در یک واکنش شیمیایی هدف قرار می دهد. این یک راه امن برای سفید کردن دندان ها است.

 درمان سفید کردن دندان در مطب:

سفید کردن دندان

درمان سفید کردن دندان در مطب می تواند مفید باشد، زیرا بسیار سریع جواب می دهد. اثر سفید کننده نیز ممکن است طول بکشد. اغلب شما ممکن است نیاز به درمان یک ساعت یا چند بازدید برای سفید کردن دندان های خود داشته باشید. این به این دلیل است که غلظت پراکسید هیدروژن در محصولات اعمال شده بیشتر از محصولاتی است که در خانه استفاده می کنید.

دندانپزشک شما همچنین می تواند به کمک نور هنگام استفاده از محصول سفید کننده به دندان هایتان برای سرعت بخشیدن به فرآیند استفاده کند اما این روش اضافی همیشه موثر نبوده است.

آفيس بليچينگ به كمک اين نور آبى رنگ انجام مى شود. اين نور كمك می كند تا مواد بليچينگ كه روى دندان است فعال شوند و دندان ها را سفيد كنند بعد از آفيس بليچينگ، انجام هوم بليچينگ هم پيشنهاد مى شود. در این روش ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگی است ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه و مخاط دهان شود .در روش سفید کردن دندان (آفیس بلیچینگ) مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد . ماده مورد استفاده در آفیس بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن و یا کاربامید پراکسید می باشد. ژل آفیس بلیچینگ معمولاً حداکثر معادل ٣۵% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد . وسایل کمکی دیگری نیز وجود دارد که تا حدودی در تسریع روند سفیدکردن دندان کمک خواهند نمود.

درمان سفید کردن دندان در خانه از طریق دندانپزشک:

همچنین می توانید دندان هایتان را در خانه توسط وسایلی که دندانپزشک به شما میدهد سفید کنید. دندانپزشک شما یک ژل را به شما میدهد تا روی یک سری پوشش هایی که دندانپزشک به شما میدهد قرار دهید و ظرف ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در روز (به عنوان توصیه شده توسط دندانپزشک خود) چند هفته برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید.

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ و سفید کردن دندان بر روی پر کردگی ها،روکش ها،لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. قبل از اقدام به هوم بلیچینگ و سفید کردن دندان،انجام جرم گیری(در صورت وجود جرم ) و بروساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

موادی که در هوم بلیچینگ دندان استفاده می شود ترکیبی از هیدروژن پروکساید است یعنی همان آب اکسیژنه و یک سری اکتیویتر ها (فعال کننده ها) در درصد های متفاوت  است که در برند های مختلف به آن اضافه می شود.

سفید کردن دندان

ماده بلیچی که در روش office در کلینیک دندانپزشکی در مهراد در غرب تهران استفاده می شود قویتر از روش home است و فقط می تواند در کلینیک و توسط دندانپزشک انجام شود.

دندان ها نقش مهمى در چهره ى شما دارند. در زمان خندیدن یا حرف زدن دندان هاى شما نمایان مى شوند و ظاهر آن ها مى تواند به زیبایى چهره شما اضافه کرده و یا آن را خراب کند. دندان هایی با شکل و اندازه ى خوب و فاصله ى متناسب، در کنار دیگر اجزاى صورت، لبخندى جذاب و چهره اى زیبا براى شما مى سازند.

برای حفظ نتایج سفید کردن دندان خوردن، نوشیدن و عادت های بهداشت دهان می تواند تا حد زیادی نتایج سفید کردن دندان ها شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس از انجام هرگونه درمان سفید کننده، دندانهایتان هنوز در معرض رنگ آمیزی از نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه و غذاهای خاص هستند. شستشو دهان و دندان به زودی پس از خوردن یا نوشیدن می تواند بسیار موثر باشد. اطمینان حاصل کنید که از روش متناظر با نیازهایتان استفاده کنید و همیشه دستورالعمل های محصول و دندانپزشک را دنبال کنید. اگر عوارض جانبی داشته باشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی مهراد دو روش بالا را در سفید کردن دندان ها به شما پیشنهاد میدهد اما اگر تمایل به استفاده از روش های خانگی دارید ما به شما این موارد را پیشنهاد میدهیم :

 • جوش شیرین

  دانشمندان به این باورند که جوش شیرین و پراکسید هیدروژن (یا همان آب اکسیژنه) که در ژل هایی که دندانپزشک در روش خانگی به شما پیشنهاد میدهد از قدیمی‌ترین سفیدکننده‌های دندان است که در هر خانه‌‌ای یافت می‌شود. انسانه در زمان قدیم برای سفید کردن دندان از پراکسید هیدروژن رقیق شده  استفاده می کرده است اما این امر باید برای چند ثانیه انجام شود و بیشتر از آن برای دندان مضر است.

  شما میتوانید از ترکیب چتد قطره آب اکسیژنه سه درصدی و مقداری جوش شیرین یک خمیر سفید کننده برای دندان های خود تهیه کنید ( این مواد را باید آنقدر به هم بزنید تا خمیر شود) میتوانید از این خمیر مانند یک خمیر دندان معملی استفاده کنید.

 • پوست موز

  قسمت داخلی پوست موز که سفید رنگ است و سرشار از پتاسیم ، منیزیم ، منگنز و دیگر مواد معدنی است برای سفید کردن دندان خود استفاده کنید. این مواد معدنی که نام برده شد میتواند جذب مینای دندان شود و تاثیر به سزایی در سفید کردن دندان شما داشته باشد.

  می توانید برای استفاده از این روش پس از اینکه دندان های خود را مسواک زدید می توانید تکه ای از پوست موز را به مدت ۲ دقیقه روی دندان خود قرار دهید اگر پوست موز را روی دندان خود بکشید تاثیر بهتری دارد . اگر پیش از خوابیدن نیز این کار را انجام دهید تاثیر بیشتری در سفید کردن دندان شما دارد.

 • آبلیمو

  استفاده از آبلیمو و جوش شیرین در سفید کردن دندان شما تاثیرگذار است به این صورت که کافی است کمی جوش شیرین و آبلیمو را در محافظ دهانی بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در دهان خود قرار دهید پس این کار دندان خود را بشویید. وقتی دندان خود را شستید متوجه تاثیر این ماده خواهید شد.

  محافظ دندان چیست؟ محافظ دندان را میتوانید از داروخانه و یا وسایل ورزشی تهیه کنید این محافظ ها را بوکسورها برای محافظت از دندان هایشان هنگام مسابقه استفاده می کنند اگر تهیه محافظ دندان برای شما راحت نیست می توانید موادی که ترکیب کردید را برای چند دقیقه در دهان خود نگه دارید.

 • سرکه سیب

  مزایاس سرکه سیب در همه زمینه ها بر کسی پوشیده نیست . سفید کردن دندان با سرکه سیب رقیق شده یکی از روش های سنتی می باشد که به کمک خمیر دندان می آید ولی نمیتواند جایگزین مناسبی برای خمیر دندان باشد. برای رقیق کردن سرکه سیب ، از آب و سرکه استفاده کنید به این صورت که سرکه ۳ برابر آب باشد .

 • خمیر جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

  کاری که باید انجام دهید این است که با مخلوط کردن یک قاشق چای خوری جوش شیرین، با پراکسید هیدروژن در یک ظرف کوچک یک خمیر نازک درست کنید، از مسواک نرم برای مالیدن خمیر روی دندان استفاده کنید، و به آرامی به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید سپس بشویید ،و با خمیر دندان به طور منظم مسواک بزنید.

 • خمیر دندان سفید کننده خانگی با زردچوبه

  ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ارگانیک و ۱ قاشق چای خوری پودر زردچوبه ارگانیک با چند قطره از روغن نعناع، اسانس نعناع یا روغن چوب دارچین مخلوط کنید، تا خمیر دندان درست شود دندان ها را روزی دوبار مسواک بزنید.
9 پاسخ

تعقیب

 1. […] می توان به روکش دندان، ارتودنسی دندان، ایمپلنت دندان و سفید کردن دندان اشاره کرد لازم به ذکر است که اصلاح طرح لبخند وابسته به […]

 2. […] از ارتودنسی دندان و سفید کردن دندان در دندانپرشکی خوب در غرب […]

 3. […] ونیر کامپوزیت دندان موجب زیباسازی دندان و همچنین سفید کردن دندان می شود بدون اینکه هیج تراشی بر روی دندان صورت گیرد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *