دهانشویه محصولی است مایع که بعد یا قبل از مسواک زدن برای مصارف مختلف از جمله بهداشت دهان وخوشبویی دهان استفاده می گردد.علاوه بر خوشبویی دهان که حدود ۳ تا ۵ ساعت دوام دارد، دهانشویه به خارج کردن ذرات غذای باقی مانده پس از مسواک زدن، جلوگیری از بیماریهای لثه و در نهایت به پاک کردن پلاک و جرم روی دندانها کمک می نماید. این را باید بدانید که دهانشویه نمی تواند جایگزین مسواک زدن و نخ دندان گرددو همچنین وظیفه اصلی دهانشویه خوشبو کردن دهان است.

 بوی بد دهان ممکن است به علت عوامل مختلفی همچون سیتنوزیت مزمن، بیماریهای لثه، پوسیدگی دندان، مشکلات گوارشی ایجاد گردد بنا براین اگر فقط برای خوشبویی و رفع بوی بد دهانتان از دهانشویه استفاده می نمایید به شما توصیه می کنیم که حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا از مشکلات جدی بیشتر جلوگیری نمایید.

انواع دهانشویه

قبل از توضیح انواع دهانشویه ها باید به این نکته اشاره نماییم که دهانشویه ها یک ماده حلال دارند که مواد لازم و موثر در تشکیل آن در آن ماده حلال، حل میگردند. معمولا این ماده حلال، الکل می باشد که به این دهانشویه ها دهانشویه با بیس الکل یا الکلی می گویند.این دهانشویه ها مانند کلرهگزدین را هرگز بدون تجویز دندانپزشک مصرف ننمایید زیرا دهان را خشک کرده و ایجاد بوی بد در دهان می گردد و همچنین از طرفی مصرف طولانی مدت آن ممکن است سرطانزا باشد.

دهانشویه ها بنابر موارد مصرف انواع مختلفی دارند که در ذیل به آنها اشاره می نماییم.

دهانشویه ضدعفونی کننده

پرکاربردترین دهان شویه ،دهانشویه ضدعفونی کننده است که معمولاً حاوی الکل است. این نوع دهانشویه از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند وباعث از بین رفتن عفونت دندان ولثه می گردد.

دهانشویه فلوراید

ماده اصلی این دهانشویه سدیم فلوراید است که موجب  قوی شدن دندان‌هامیگردد. و از آن‌ها در برابر پوسیدگی محافظت می نماید. مصرف زیاد این دهانشویه ممکن است برای سلامت عمومی خطر داشته باشد بنابراین مراقب باشید که از دهان شویه فلورایددار در مقدار زیاد استفاده نکنید.

دهانشویه زیبایی

 این دهانشویه هیچ فایده ای برای سلامت دهان و دندان ندارد و صرفا جهت خوشبوبی دهان استفاده می گردد.

دهانشویه طبیعی

محبوبترین جایگرین دهانشویه های ضدعفونی کننده الکلی درچند سال گذشته می باشد، بخاطر اینکه همان تاثیر را برای درمان عفونت و زخم های دهان را دارد ولی فاقد الکل می باشند.

روش استفاده از دهانشویه

همانقدر که در دستورالعمل آن آمده برداشته، در دهان ریخته و در یک زمان مشخص در دهانتان قراردهید.

بهتر است کهپس از مسواک و نخ دنادن کشیدن استفاده نمایید تا نتیجه بهتری بدست آورید.

از دندانپزشکتان بخواهید تا مناسب ترین نوع دهانشویه برای شما  را پیشنهاد دهد.

دهانشویه را هرگزننوشید!

برای کودکان کوچکتر از ۷ سال دهانشویه مناسب نیست، چون ممکن است آن را قورت بدهند.و به دنبال آ« دچار عوارض مختلف در دستگاه گوارش شان بشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *