سالمندی و سلامت دهان و دندان

(دندانپزشکی خوب در غرب تهران)

همانطور که می دانید با بالاتر رفتن سن افراد و نزدیک شدن به سالمندی تغییراتی در بدن انسان به وجود می آید و به مرور زمان دچار فرسایش می شود. جالب است بدانید که دهان و دندان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با وارد شدن فرد به مرحله کهنسالی در زندگی، مقاومت فرد در مقابل عفونت های وارد شده به بدن کم می شود. بنابراین در این دوران باید از تمام نواحی بدن به خصوص دهان و دندان که به راحتی عفونی می شوند، مراقبت ویژه ای شود تا عفونت های این قسمت موجب بروز مشکلات بیشتر نشود.

کلینیک دندانپزشکی خوب مهراد در غرب تهران

بیماری های مهم دهان و دندان در دوران سالمندی : 

۱_ پوسیدگی دندان : 

در واقع بیماری پوسیدگی دندان در هر سنی رخ می دهد اما در دوران سالمندی به دلیل پسرفت لثه، احتمال بروز پوسیدگی دو برابر سنین دیگر است.

۲_ خشکی دهان :

بهتر است بدانید که بزاق دهان، سبب لغزندگی حفره دهان می‌ شود با بهبود رسوب مجدد مواد معدنی از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌ کند و همچنین از عفونت‌های قارچی و باکتریایی پیشگیری می‌ نماید.خشکی دهان در افراد به علت کاهش تولید بزاق در دهان اتفاق می افتد. بزاق دهان رفته رفته با بالاتر رفتن سن افراد کمتر می شود.

۳_ پریودنتیت :

این بیماری زمانی به وجود می آید که التهاب لثه سبب جدا شدن بافت لثه از دندان می شود که این مورد خود در نهایت باعث شل شدن دندان و در نهایت افتادن دندان می شود.

مراقبت از دندان ها در دوران سالمندی :

  • استفاده از نخ دندان برای نظافت دهان و دندان در این دوران به شدت توصیه می شود.
  • سعی کنید در این دوران مصرف دخانیات را به طور کامل قطع کنید.
  • سعی کنید بیشتر آب بخورید چرا که مصرف آب به ترشح بزاق دهان کمک می کند.
  • بسیاری از سالمندان توانایی رسیدگی به نظافت دهان و دندان خود را ندارند و نمی توانند از مسواک استفاده کنند در چنین شرایطی توصیه می شود از مسواک های برقی استفاده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *