جرمگیری دندان با اولتراسونیک

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

جرمگیری دندان با اولتراسونیک

جرمگیری دندان در غرب تهران پاکسازی دندان ‌ها با استفاده از ابزار های دندانپزشکی است.  استفاده از این ابزارها که به فرآیند جرمگیری دندان کمک می ‌کند. جرمگیری دندان، سطح دندان را تمیز کرده و زبری آن را رفع می کند. متد مختلفی برای جرم گیری وجود دارد. یکی از مدرن ترین این متد ها جرمگیری دندان با دستگاه اولتراسونیک می باشد. در این مطلب قصد داریم راجع به این متد نوین صحبت نماییم.

جرم دندان

جرم دندان حالت سخت شده پلاک دندان می باشد. طی فرایند تشکیل جرم، باکتری های موجود در پلاک دندان توسط فسفات کلسیم موجود در بزاق کلسیفیه شده. ساختار سخت و زبری را بر روی سطح دندان تشکیل می دهد.  بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که زمانی که جرم به مدت طولانی روی دندان ها قرار دارد باعث می شود که مقداری از استخوان های نگه دارنده دندان تحلیل بروند. اما به خاطر وجود جرم و چسبیده شدن دندان ها به هم این لقی احساس نمی شود اما بعد از جرمگیری دندان بیمار متوجه این لقی می شود. الته این موضوع برای همه افراد اتفاق نمی افتد. زمانی که فرد دندان های سالمی دارد و زود تر جرمگیری را انجام می دهد این مشکل را نخواهد داشت. این ساختار مشکلاتی که در زیر ایجاد شده اند را ایجاد می کند.

  • بیماری های لثه
  • پوسیدگی دندان
  • بد بویی دهان
  • تغییر رنگ در دندان ها

جرمگیری با دستگاه اولتراسونیک

دستگاه اولتراسونیک دارای یک سر قلم شکل می باشد. عملکرد این قلم جرم گیری با امواج صوتی می باشد. بدین گونه که با استفاده از امواج فراصوت رسوبات سخت شده چسبیده به دندان را پاک می کند. به عبارت دیگر عملکرد این دستگاههای جرم گیری مکانیکی می باشد. این دستگاه با استفاده از انرژی موج اولتراسونیک، جرمهای دندان را شل می کند.

جریان آب پرفشار در این روش

همانگونه که در بالا گفتیم قلم جرمگیری لایه رسوب کرده بر روی دندان را می لرزاند. این لرزش بخاطر انرژی امواج فراصوت می باشد. پس از لق شدن جرم های دندانی از نوک قلم جرم گیری جریان آبی به سمت آنها هدایت می شود. این جریان آب پرفشار، باعث کنده شدن جرمهای دندانی می باشد. علاوه بر آب از دهانشویه های ضد باکتری هم برای کندن جرم ها از سطح دندان استفاده می کنند.

مزیتهای جریان آب در جرم گیری

جریان آبی که از نوک قلم جرم گیر اولتراسونیک ریخته می شودچندکار مهم انجام می دهد. این کارها عبارتند از

  • خنک کردن نوک قلم.
  • کندن جرمهای متصل به دندان.
  • شست و شوی دهان.
  • در صورت استفاده از دهانشویه و مواد آنتی باکتریال، دهان و سطح دندان هم صدعفونی می گردد.

تفاوت دستگاههای قدیمی و مدرن

این دستگاهها تفاوتهایی دارند.  این تفاوتها میزان کارایی آنها را تغییر می دهد. مهم ترین تفاوت در بین این دستگاهها مربوط به میزان پاکسازی دستگاهها می باشد. قلم های جرمگیری قدیمی فقط سطح دندانها را پاک می کردند. دستگاههای جدید اما میتوانند کار پاکسازی و صاف کردن ریشه دندان در زیر لثه را هم انجام می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *