عوارض کامپوزیت دندان

روش زیبایی کامپوزیت دندان نوعی درمان ترمیم می باشد. این درمان کاربرد های متنوعی دارد. اصلی ترین کاربرد آن ترمیم دندان و اصلاح عیوب ظاهری دندانها می باشد. معمولا یکی از راههای پرطرفدار برای طراحی لبخند هالیوودی همین کامپوزیت دندان می باشد. کامپوزیت دندان مانند تمامی درمانها برخی عوارض هم دارد که در این مطلب به بررسی این عوارض کامپوزیت دندان می پردازیم.

تفاوت کامپوزیت دندان با لمینت دندان

کامپوزیت و لمینت دو روش ترمیم و زیبایی دندان می باشند. تفاوت این دو روش در شیوه انجام درمان می باشد. لمینت در یک جلسه دندانها برش می خورند. سپس قالب گیری انجام گرفته و لمینتها در لابراتورهای مخصوص ساخته می شود. اما درمان کامپوزیت خیلی راحت تر انجام می گیرد. برای این درمان محلول رزین کامپوزیت در محل قرار میگیرد. شکل داده می شود. نور لیزر بر روی آن تابانده می شود. البته میزان استحکام و ماندگاری لمینت خیلی بیشتر از کامپوزیت دندان میباشد. تعویض و تعمیر کامپوزیت از لمینت آسانتر است.

عوارض کامپوزیت دندان

اگر در طول انجام هر روش درمانی در حین درمان یک مشکل کوچک بوجود آید، دارای عوارض خواهد شد. درمان کامپوزیت دندان هم همین گونه است. در اینجا برخی از شایعترین عوارض کامپوزیت را برای شما بیان می نماییم.

  • افزایش حساسیت در دندانها .
  • تغییر در اندازه و شکل دندانها.
  • تغییرات در رنگ دندان.
  • در صورت تراشیدن مینای دندان، کامپوزیت بدون عارضه نمی باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است دندان دچارپوسیدگی شود. در این حالت احتمال نابودی و از دست رفتن دندان زیاد می باشد.
  • کامپوزیت دندان یک روش تخصصی می باشد.
  • این درمان به مهارت بالایی نیاز دارد. کار کردن با مواد کامپوزیت دندان مشکل می باشد. در صورتی که نیاز به تجربه و مهارت بالا دارد. اگر دندانپزشک معالج تجربه کافی نداشته باشد احتمالا درمان با شکست مواجه می گردد.
  • کامپوزیت دندان ممکن است به تورم و التهاب لثه منجر شوند.

آيا انجام كامپوزيت ونير يا لمينت به دندانها آسيب مى رساند ؟

هر مشکلی درمان مختص خود را نیاز دارد. در صورتی که درمان متناسب با مشکل انجام نپذیرد، مطمئنا آسیبهایی به آن بخش وارد می شود. بعنوان مثال برخی از نامرتبی های دندان نیاز به درمان ارتودنسی دارند. این دندانها را نمیتوان با کامپوزیت و لمینت اصلاح نمود. در صورت استفاده از این درمانها ممکن است فرد دچار مشکل گردد.  مسئله دیگری که باید به آن در این زمینه اشاره نمود، کیفیت درمان می باشد. اگر کار درمان بی کیفیت انجام گردد، باز هم دچار مشکلات متعددی می گردد.

معایب کامپوزیت دندان

  • به اندازه یک روکش های لمینت سرامیکی قوی نیستند.
  • ماندگاری کامپوزیت دندان کمتر از طول عمر لمینت دندان می باشد.
  • مقاومت کامپوزیت دندان در برابر لکه گیری کمتر از لمینت دندان می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *