ضخامت لمینت دندان

لمینت دندان در دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا هستند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها در دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه به کار می روند. جنس و ضخامت لمینت ها متفاوت می باشد. در این مطلب قصد داریم راجع به ضخات لمینت برای شماتوضیحاتی را ارائه دهیم.

لمینت دندان

جنس لمینت دندان  از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده می شود . لمینیت سرامیکى درمان زیبایى است که مى توان به آن بعنوان پرطرفدارترین درمانها اشاره کرد.

همانطور که از اسم آن درمان برمى آید، جنس این لمینیت از سرامیک است . داراى مقاومت بالاتر و ثبات رنگ بیشترى نسبت به جنس کامپوزیت مى باشد. در استفاده از این روش بعضا پزشک معالج ناچار به تراشیدن دندان فرد براى آماده سازى بستر مى شود. همچنین در این روش باید از دندان هاى فرد قالبگیرى شود و نمونه هاى لمینیت سرامیکى در لابراتوار ساخته شود و سپس در جاى خود در دهان بیمار چسبانده شود.

ضخامت لمینت دندان چقدر است؟

لمینت یک لایه نازک می باشد که انواع مختلفی دارد. از انواع مختلف لمینت ها باتوجه به شرایط دندان ها  مورد استفاده می شود. معمولا ضخامت لمینت ها از دو دهم میلیمتر تا نیم میلی متر متفاوت می باشد. در هر ضخامتی روش نصب تغییر میکند. به عنوان مثال اگر از سرامیک های معمولی با ضخامت نیم میلی متر استفاده گردد، دندانها باید تراشیده شوند. این کار برای این است که ضخامت دندان بیش از حد نگردد.

مزیتهای لمینت خیلی نازک

مهمترین مزیت های ضخامت لمینت کم و نازک عبارتند از:

 • زیبایی دندان ها

  زمانی که از لمینت با ضخامت نازک استفاده می شود، دندان ها بزرگ و ضخیم به نظر می رسند حتی باعث می شود دندان ها جلوتر به نظر برسد.

 • حفظ ساختار اصلی دندان

  همانگونه که متوجه شدید از این روش زمانی استفاده می شود که نیازی به تراشیدن دندان نیست.  ممکن است دندان ها خیلی کم تراشیده شوند. در نتیجه ساختار دندان زیاد دستخوش تغییرات نمی شود.

 • این روش برگشت پذیر است

  از آنجایی که در این روش دستکاری دندان بسیار کم می باشد.  اصلا دندان ها تراشیده نمی شوند. لذا در صورتی که بیمار بعد از مدتی تصمیم بگیرد روکش را بردارد، این امکان وجود خواهد داشت.

 • کم بودن احتمال حساسیت دندان ها

  یکی از مشکلاتی که برای بیماران در زمان لمینت رخ می دهد، حساس شدن دندان ها است.  به گونه ای که حتی با ورود هوای سرد به دهان، دندان ها درد می گیرند. اما در صورتی که ضخامت لمینت نازک باشد، چون نیازی به دستکاری زیاد دندان نیست، حساسیت دندان ها کم می شود.

 • عدم نیاز به بی حسی

  در مواردی که نیازی به تراشیدن دندان نیست، متخصص از ماده بی حسی استفاده نخواهد کرد.

 • اتصال محکم به دندان

  با توجه به اینکه لمینت خیلی نازک دقیقا به مینای دندان متصل می شود، لذا با قدرت به دندان متصل شده و به راحتی جدا نمی شود. در نتیجه مشکل شکستن روکش به وجود نمی آید.

معایب لمینت با ضخامت نازک

در مورد هر کدام از روش های ترمیم و زیبایی دندان، باید از مزایا و معایب آن ها اطلاع داشته باشید تا به خوبی بتوانید تصمیم گیری کنید. لمینت دندان با ضخامت نازک چندین مشکل دارد، که مهمترین آنها عبارت است از:

 • عدم امکان استفاده برای همه دندانها

  این روش تنها برای دندان هایی مورد استفاده است که ناهنجاری شدید نداشته باشند. برای مثال بدفرمی زیاد دندان ها، تغییر رنگ شدید و یا فواصل زیاد بین دندان ها را نمی توانید با لمینت نازک رفع کنید.

 • عدم پوشش معایب شدید

  در این روش معایب شدید پوشش داده نمی شود. زیرا لایه نازکی از لمینت روی دندان ها قرار می گیرد. ترک های بزرگ یا لکه های خیلی شدید جزو این معایب هستند که با این روش پوشش داده نمی شوند.

 • احتمال تجمع میکروب در لبه لمینت

  معمولا برای پوشاندن ساختار دندان، مرز لثه پوسته ضخیم تری استفاده می شود که این محل می تواند باعث تجمع میکروب و باکتری شود. هرچه این قسمت نیز نازک تر باشد، این مشکل کمتر پیش خواهد آمد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *