مسواک زبان یا زبانشویه چیست؟

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

اگر میخواهید به طور کامل بهداشت دهان و دندان تان را رعایت نمایید، علاوه بر مسواک، نخ دندان و دهانشویه به وسایل دیگری هم نیاز دارید. یکی از مهمترین آنها که دندانپزشکان توصیه می کنند تمیز کننده ی زبان که به آن زبانشویه و یا مسواک زبان هم می گویند، می باشد.

زبانشویه

زبانشو برای تمیز کردن سطح زبان می باشد که این مسواک علاوه بر از بین بردن ذرات غذایی باقی مانده بر روی سطح زبان و ذرات حاوی باکتری موجود بر روی سطح زبان از ایجاد بوی بد در دهان توسط این باکتری ها جلوگیری می نماید و به تازه سازی نفس کمک می کند.

بسیاری مردم تصور میکنند که زبان یک سطح صاف می باشد که نیازی به تمیز کردن ندارد در صورتیکه زبان مانند فرش دارای تعداد زیادی جوانه چشایی پرز مانند که محل مناسبی برای رشد انواع باکتریهای تولید کننده بوی بد دهان هست، می باشد.  با مسواک زدن زبان مواد غذایی لازم برای رشد این باکتریها را که به زبان چسبیده اند را از سطح زبان پاک می نماییم. تمیز کردن زبان یکی از مسایل لازم برای داشتن بهداشت دهان اصولی می باشد، البته باید به این مسئله توجه نمود که سطح زبان بشدت حساس بوده بنابراین در حین استفاده از زبانشو، تمیز کردن سطح زبان را به آرامی انجام دهید تا ایجاد تحریک نکند و به زبان آسیب نرساند. اگر زبان شو در اختیار ندارید می توانید از مسواک با موهای نرمتان استفاده نمایید. زبان شو ها دارای انواع مختلفی هستند. برخی مسواکها هم در پشت خود سطح برس مانندی برای این کار دارند.

نحوه استفاده از زبانشویه

مسواک زدن زبان باید با ملایمت و فشار بسیار کم  و با تمرکز بر خط میانی زبان که مر کز اصلی تجمع باکتریهاست، انجام گردد. اگر در حین یا بعد از مسواک زدن متوجه درد یا خونریزی در ناحیه زبان شدید، بدین معنی است که به طور صحیح مسواک نزدید و با فشار زیادی این کار را انجام داده اید.

بهترین شیوه بدین گونه است که چندین بار از انتهای زبان به سمت جلو آنرا بکشید. به هیچ وجه از جلو به سمت عقب نکشید چون باکتریها را به سمت انتهای دهان می برید.

می توانید علاوه بر مسواک از ژلهای تمیز کننده زبان هم که قابل تهیه از داروخانه ها می باشد استفاده کنید.

اگر زخم یا تورمی در زبانتان وجود دارد تا رفع کامل آن از زبانشویه استفاده نکنید.

توصیه دندانپزشکان روزی سه بار مسواک زدن دندان می باشد ولی سعی کنید روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید و همراه با هر بار مسواک زدن دندانها، زبانتان را هم مسواک بزنید.در صورتی که دهانتان خشک است و یا در اواسط روز دهانتان طعم بدی دارد با استفاده از مسواک کردن زبان این مشکلات را تا حد زیادی بر طرف می نمایید.

فواید مسواک زدن زبان

 همانگونه که اول مقاله گفته شد، مسواک زبان یک وسیله برای حفظ بهتر و اصولی تر بهداشت دهان و دندان است مثل مسواک دندان، نخ دندان و دهانشویه، دارای فوایدی می باشد که به اختصار به چند مورد اشاره می نماییم.

کاهش بوی بد دهان

دانشمندان فهمیده اند که تقرییبا ۹۰ درصد بوی بد دهان به علت ترکیبات گوگردی و اسید های چرب تولید شده توسط باکتریهای زبان می باشند و تمیز کردن زبان یک شیوه مناسب برای از بین بردن باکتریهای تولید کننده بوی بد دهان از سطح زبان و بهبود بوی بد دهان است.

 بهداشت دهان

استفاده منظم از مسواک زبان در کنار مسواک دندان، نخ دندان و دهانشویه باعث داشتن بهداشت دهان و دندان کامل می شود. این کار برای تمیز کردن سطح زبان از باکتریها، قارچها، ذرات غذایی روی زبان انجام میگردد و از ایجادبیماریهای دهان و دندان توسط این فاکتورها جلوگیری می کند.

 سلامت سایر قسمت های بدن

تمیز کردن زبان و به تبع آن بهداشت بالاتر دهان علاوه بر جلوگیری از ایجاد بوی بد در دهان و بیماریهای دندانی، برای برخی دیگر از اعضا بدن مانند سینوس ها و گلو نیز مفید است و باعث تنفس بهتر و سالم تر می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *