عوارض پوسیدگی دندان

عوارض پوسیدگی دندان 

تقریبا همه ما حداقل یک بار دچار پوسیدگی دندان شده ایم. همانطور که می دانیم در پوسیدگی دندان ها منابع غذایی بسیاری وجود دارند که به تخریب دندان‌ های ما کمک می ‌کنند مانند مواد غذایی شیرین، خوراکی ‌هایی نظیر پفک، بستنی، سیگار، چایی، قهوه و … از این رو برای ایجاد پوسیدگی، مواد قندی باید در دسترس میکروب ها باشند تا عامل خراب کننده ساختمان معدنی، یعنی اسید تولید گردد. در واقع پوسیدگی دندان تخریب بافت های سخت دندان است.

دلایل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان مشکلی است که بنا به دلایل مختلف ایجاد می گردد. از جمله مهمترین دلایل این مشکل به موارد زیرمی توان اشاره نمود.

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • شرایط محیطی محل زندگی
 • مسائل ژنتیکی

پیشگیری ازپوسیدگی دندانها

رعایت بهداشت دهان ودندان از قبیل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، مراجعه مرتب و دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه دندانها می تواند از مشکلات دندان جلوگیری کند. و یا حداقل در صورت وقوع مشکل تا بزرگتر نشده است  و آسیب بیشتری به دندانها نزده است، آن راحل کنند.

به عبارت دیگر افرادی که به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه می کنند، در معرض خطرات ناشی از دهان ودندان قرار می گیرند. برعکس آن هم ممکن است. در افرادی که به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای بیشتر است.

عوارض پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندانها را به هیچ وجه شوخی نگیرید. در صورتیکه دندانهای شا دچار پوسیدگی گشتند سریعا به درمان آن اقدام نمایید. برخی از مهمترین عوارض پوسیدگی دندانها عبارتند از :

 • دیابت

  در افرادی مبتلا به دیابت، پوسیدگی دندان و تورم لثه باعث تشدید این بیماری می شود. وقتی دچار پوسیدگی دندان و لثه می شوید میزان تولید قند خون افزایش پیدا می کند.  این مورد خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را در شما افزایش می دهد.

 • سرطان

  توجه نکردن به بهداشت دندان وبیماریهای لثه و پوسیدگی آن ها خطر ابتلا به سرطان های گلو و ریه را افزایش می دهد. علاوه بر این سرطانها، سرطان های دیگری هم با پوسیدگی دهان و دندان ارتباط مستقیم دارند.  از جمله این سرطانها می توان به سرطان خون، پانکراس و کلیه اشاره نمود. خطر ابتلا به این سرطان ها در افرادی که دچار پوسیدگی دندان هستند و اقدام به درمان نمی کنند، بیشتر است.

 • دستگاه تنفسی

  دندان پوسیده تاثیر منفی بر روی دستگاه تنفسی دارد. این مسئله یا از طریق انتقال باکتریها از طریق خون بر دستگاه تنفسی اثر منفی می گذارد. راه دیگری که باکتریها از طریق آن وارد دستگاه تنفسی می شوند، نای می باشد. باکتریها از رطیق نای ممکن است وارد ریه شوند و بیماریهاای مختلفی همچون تنگی نفس و یا برونشیت را باعث گردند.

سخن پایانی

در این مطلب فقط سه مورد از عوارض مهم پوسیدگی دندان برای شما گفتیم. توصیه ما به شما این است که در صورتیکه به پوسیدگی دندان مبتلا گشتید سریعا برای درمان اقدام نمایید. سعی نمایید مرتبا برای چک آپ به دندانپزشک مراجعه نمایید. از سلامت دندانهای خود مطمئن گردید. با دیدن یک سری علامت در دهان و دندانتان حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و برای درمان آن ها اقدام کنید. علائمی همچون بوی بد دهان، تغییر رنگ دندان و بروز لکه های زرد و سفید روی آن ها، تغییرات لثه، حساسیت زیاد به گرما و سرما در دندان و درد دندان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *