پوسیدگی دندانها بعد از لمینت

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

پوسیدگی دندانها بعد از لمینت

داشتن لبخند زیبا یا هالیوودی امروزه یکی از خواسته های بسیاری از انسانها می باشد. راههای زیادی برای این کار وجود دارد. یکی از بخشهای مهم در این زمیه دندانپزشکی زیبایی می باشد. یکی از شایعترین راهها برای این کار لمینت دندان می باشد. این روش موجب زیبایی لبخند شما میگردد. ممکن است بعد از انجام این درمان دندانها دچار پوسیدگی گردند. در این مطلب راجع به پوسیدگی دندانها بعد از لمینت صحبت میکنیم.

لمینت دندان

لمینت دندان در دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا هستند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها در دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه به کار می روند. جنس لمینت دندان  از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده می شود

توصیه های پیش از لمینت کردن دندانها

  • قبل از درمان لمینت یک سری نکات وجود دارد که حتما آنها را بررسی نمایید. در این مطلب برخی از مهمترین این نکات رابیان مینماییم.
  • سلامت دندانها بر سلامت همدیگر تاثیر دارند. بنابراین قبل از انجام درمان حتما تمامی دندانها را بررسی نمایید. در صورت داشتن مشکلی همچون پوسیدگی در ابتدا آنها را ترمیم نمایید.
  • وضعیت قرار گیری فکها حتما بررسی شود. در صورت تماس دندانها در هنگام بسته بودن دندانها، بعد از درمان لمینت احتمال کاهش عمر لمینت خیلی زیاد می گردد.
  • در صورت داشتن دندان قروچه این درمان توصیه نمی شود. یا میتوان از نایت گارد که محافظ دندانها می باشد استفاده گردد.
  • شکل ورنگ لمینت را حتما مطابق با طرح و تقارن صورت خود و با پیشنهاد دندانپزشک مجرب انتخاب نمایید.
  • شکل لمینتها را با توجه به جنسیتتان متناسب انتخاب نمایید.در غیر این صورت احتمال اینکه مصنوعی به نظر برسد زیاد می باشد.

پوسیدگی دندانها بعد از لمینت

بسیاری از انسانها فکر میکنند که بعد از درمان لمینت دندان، دیگری نیازی به مراقبت های دهان و دندان ندارند. این یک اشتباه بسیار خطرناک می باشد. برای نصب لمینتها بر روی دندان بخشی از مینای دندان تراشیده می شود. در این صورت احتمال بروز مشکلات دندانی همچون پوسیدگی دندان بسیار بیشتر میگردد. بنابراین بعد از لمینت رعایت بهداشت دهان ودندان خیلی مهم تر می باشد.

آیا لمینت کردن باعث پوسیدگی دندانها می شود؟

یک نکته را باید بدانید. لمینت فقط یک روکش است که سطح جلوی دندان را می پوشاند. این درمان یک نوع ترمیم می باشد. لمینت باعث پوسیدگی دندان نمی گردد. پس از تغذیه ذرات غذا بین دندانها باقی می مانند. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان ودندان مانند مسواک زدن، بر روی دندانهایتان پلاک تجمع پیدا میکند. مهمترین دلیل پوسیدگی دندانها باکتریهای موجود در پلاک دندان می باشند. این باکتریها با تجزیه ذرات مواد غذایی، اسید تولید میکنند. این اسید موجب از بین رفتن مینای دندان و ایجاد پوسیدگی دندان می گردد.

این پروسه ربطی به لمینت دندان ندارد. این مسئله به نحوه رعایت بهداشت دهان ودندان توسط شما بستگی دارد. البته تراشیدن مینای دندان برای نصب لمینت بی تاثیر نمیباشد. مهمترین تاثیری که لمینت دندان می تواند بر روی پوسیدگی دندانها داشته باشد، تجمع پلاک بر لبه های آن می باشد. با مسواک زدن مرتب، پلاک ها به سادگی پاک می شوند.

چگونه جلوی پوسیدگی دندانهای لمینت شده را بگیریم؟

پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید.

هر بار مسواک زدن حداقل دو دقیقه باید زمان ببرد.

از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم یا سافت دارد.

در صورتیکه از مسواکهای سافت استفاده ننمایید، به مرور باعث ساییدگی دندانها و لمینت می شود.

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.

هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *