پوسیدگی دندان در دوران بارداری

مشکلاتی که در دوران زیبای بارداری برای مادران رخ میدهد و برای آنها مشکلات  زیادی را ایجاد می کند، می توان به پوسیدگی دندانها، خرابی دندانها و ایجاد آفتهای  لثه ای اشاره نمود. پوسیدگی دندان در دوران بارداری قابل درمان می باشد. اگر در این دوران با این مشکل برخورد نمودید اصلا نگران نباشید. حتما قبل از بارداری با دندانپزشکتان مشورت نموده و در صورت داشتن مشکلی در دندانتان حتما اقدام به رفع آن نمایید.

پوسیدگی دندان در دوران بارداری

عوامل پوسیدگی دندان در دوران باداری عبارت اند از :

 • تغییر رژیم غذایی

  در خانمهای باردار میل به تغذیه خوراکیهای شیرین وترش افزایش می یابد. همین تغییر رویه خوراکی یکی از دلایل مهم پوسیدگی دندان در بانوان باردار می باشد.

 • کم حوصلگی

  در دوران بارداری به علت تغییر در ریتم هورمونی بدن بانوان، اغلب خانمهای باردار بی حوصله اند. همین بی حوصلگی در برخی از آنها دلیلی برای عدم رعایت صحیح بهداشت دهان ودندان می گردد.

 • تهوع صبحگاهی

  در زنان باردار اغلب به عارضه ای مبتلا می گردند به نام تهوع صبحگاهی. به علت افزایش تهوع صبحگاهی و در پی آن ورود اسید معده به دهان، لثه ها و دندانهای فردآسیب دیده و دچار مشکلات پس از آن می گردند.

 • بیماری لثه

  ابتلا به انواع بیماریهای لثه در دوران بارداری باعث افزایش ریسک پوسیدگی دندانهای فرد می گردند. برای بروز کمتر این مشکلات بهتر است در این دوران از خمیردندان و یا خوراکیهای حاوی فلوراید استفاده نمایید.

 • میزان کلسیم بدن

  زمان بارداری منابع کلسیم بدلیل نیاز جنین به کلسیم و استفاده از کلسیم مادرکاهش پیدا می کند.  اگر مادر مقدار این کلسیم را جبران نکند باعث مشکلات دندان و عوارض دیگر می شود.

علائم پوسیدگی دندان ‌های خانم ها در دوران بارداری

از علایم پسیدگی دندان بانوان د رزمان بارداری می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • شل شدن دندان ‌های خانم های باردار
 • متساعد شدن بوی بد از دهان خانم های باردار
 • ایجاد زخم‌ های مختلف در دهان خانم های باردار

ارتباط بین دندان درد مادر و جنین

درباره ارتباط مادر، جنین و مشکلات دندان مطالعات زیادی انجام گردیده است. این مطالعات تایید کرده اند که بین بیماریهای دهان ودندان مادر با نارس بودن جنین ارتباط مستقیم و مهمی وجود درد. در دوران بارداری به هیچ وجه نباید داروی مسکن توسط مادر مصرف گردد وگرنه تاثیرا ت منفی آن برروی جنین مشاهده می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *