اگر دندان شما بپوسد و یا آسیب ببیند ، شما برای مداوای آن اقدام ننمایید. امکان این مسئله وجود دارد که دندان شما عفونت کند. اگر دندان شما عفونت کند می تواند به سایر نقاط بدن تان منتقل شود. این عارضه بی نهایت دردناک می باشد. و همچنین خطرناک می باشد.

 اگر دندان دچار درد مداوم باشد بطوریکه بیماراز خواب بخاطر درد دندان بیدار گردد ، این احتمال وجود دارد که دندان فرد دچار عفونت گردیده باشد.  عفونت دندان از درگیری پالپ دندان و اعصاب مرکزی ایجاد می گردد و درد شدید دارد. اگر عفونت به اعصاب رسیده باشد باید با روش عصب کشی آن را از بین برد.

در داخل دندان کانالی وجود دارد که درون آن مملو از اعصاب و رگ می باشد، که به آن پالپ می گویند. اگر پوسیدگی پیشرقت کند باکتریها و میکروبها درون محیط پالپ تکثیر پیدا می کنند و با این تکثیر عفونت در کل محیط پالپ دندان گسترش می یابد. با این گسترش عفونت در انتهای دندان، امکان سرایت عفونت به بافتهای مجاور ریشه و دندان وجود دارد.

به عبارت دیگر پوسیدگی دندان با ایجاد آسیب در لایه  پالپ دندان باعث التهاب آن شده. که طی آن پالپ از بین می رود. عفونت مجموعه سلولهای مرده بافت ، سلولهای سفید مرده و میکروارگانیسم ها می باشد البته این مطلب را بدانید که که عفونت دندان و عفونت لثه متفاوت هستند. عفونت دندان در انتهای ریشه قرار می گیرد ولی عفونت لثه با تشکیل یک کیست عفونی خارج از دندان ایجاد می گردد.

عفونت دندان و لثه

علائم عفونت دندان

اگر دندان تان عفونت کرده باشد یک سری علائم دارد که در صورت مداوا نشدن، به مرور زمان نشانه های عفونت بیشتر می گردد.در ادامه به برخی از این علائم اشاره می کنیم.

درد در ناحیه دندان

درد  در ناحیه فک و گردن

درد در ناحیه گوش

احساس کسالت

تورم و تغییر رنگ لثه

بوی بد دهان

احساس تلخی در دهان

سخت شدن تنفس

تب و لرز و سرگیجه

درد دندان در هنگام خواب

حساسیت به فشار

تورم در غدد لنفاوی

تب

تورم گونه

حساسیت به دما

عوامل بروز عفونت دندان:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم استفاده ار نخ دندان

عدم مسواک زدن

رژیم غذایی با قند بالا

خشکی دهان که براثر بیماریهای خاص و یا بالارفتن سن رخ می دهد

جلوگیری از بروز عفونت دندان و لثه

اگر نمی خواهید به عفونت دندان مبتلا گردید به توصیه های زیر عمل نمایید.

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید .

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.

مصرف مواد قندی همچون نوشابه یا شیرینیجات مختلف را کاهش دهید.

از مصرف دخانیات خودداری نمایید.

معاینات مرتب دندانپزشکی داشته باشید.