داشتن لبخند زیبا یا هالیوودی امروزه یکی از خواسته های بسیاری از انسانها می باشد. راههای زیادی برای این کار وجود دارد. یکی از بخشهای مهم در این زمیه دندانپزشکی زیبایی می باشد. یکی از شایعترین راهها برای این کار لمینت دندان می باشد. این روش موجب زیبایی لبخند شما میگردد. البته این درمان هم مانند سایر درمانها دارای عوارضی می باشد. بهتر است قبل از اقدام به این درمان از عوارض لمینت دندان هم آشنایی داشته باشید.

لمینت دندان

لمینت دندان در دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا هستند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها در دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه به کار می روند. جنس لمینت دندان  از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده می شود

لمینت کردن دندانها برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • کسانی که مینای دندانشان نازک است یا از بین رفته است.
 • کسانی که دندانشان پرکردگی بزرگ دارد.
 • کسانی که دندان قروچه شدید دارند.
 • دندانهایی که ترک خوردگی بزرگی دارند و ساختارشان ضعیف شده است.

میزان تراش دندان برای لمینت

لمینت ها روکش های نازکی می باشند. برای قرار گرفتن آنها بر روی دندان باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود. اگر این کار انجام نگردد، ضخامت دندان زیاد می گردد و ظاهری نازیبا خواهد داشت. تراشیدن دندان مهمترین مرحله نصب لمینت می باشد. میزان دقیق تراش نیاز به تجربه بالایی دارد. به طور کلی بین نیم تا هفت دهم میلیمتر از مینای دندان باید تراشیده شود.

عوارض لمینت دندان

لمینت دندان ممکن است یک سری عوارض را از خود نشان دهد. در این بخش برخی از مهمترین این عوارض را برایتان ارائه می دهیم.

 • صدمه دیدن لمینت

  از اصلی ترین مشکلاتی که افرادی که درمان لمینت را انتخاب نموده اند با آن مواجه می شوند، صدمه دیدن لمینت می باشد. لب پر شدن، ترک خوردن و یا حتی کنده شدن لمینت از دندان از شایع ترین این صدمات می باشند. این را بدانید که لمینتها مقاومت دندان واقعی فرد را ندارند. بنابراین نباید برخی از کارهایی که با دندان خود می کردید با لمینتها هم انجام دهید. مثلا شکستن آجیل و یا جویدن یخ.

 • تغییر رنگ لمینت

  از مشکلات شایع لمینت لکه گرفتن و رنگ پذیری لمینت می باشد. البته میزان رنگ پذیری در انواع لمینت متفاوت می باشد. به گونه ای که در لمینتهای سرامیکی میزان کمتری رنگ پذیری دیده شده است. برای جلوگیری از رنگ پذیری لمینت باید مسواک زدن و عدم مصرف خوراکیهای رنگی را رعایت نمایید.

 • حساسیت دندان

  یکی دیگر از عوارض لمینت دندان، حساسیت دندان است. همانطور که در بالا اشاره شد، برای لمینت مینای دندان تراشیده می شود. بهمین دلیل ممکن است دندانتان چند روز اول به سرما وگرما حساسیت نشان دهد.

 • صدمه دیدن دندان

  از مهمترین عوارض لمینت دندان، صدمه دیدن دندان می باشد. حتما این را می دانید که برای لمینت کردن دندان باید از مینای دندان تراشیده شود. دندانی که لمینت شده است، مینای نازکتری دارد. در نتیجه نسبت به خیلی موارد آسیب پذیرتر می باشد. این دندانها نباید بدون روکش رها گردند. این را بدانید که مینای دندان از دست رفته دیگر وجود نمی آید. بنابراین در صورت انتخاب درمان لمینت این را بدانید که درمان مادام العمری را انتخاب نموده اید.