اجزای دندان

دندان ها انواع مختلفی دارند. با توجه به نوع آن شکل ظاهری و شکل ریشه متفاوتی دارند. تقریبا ساختار دندانهایکسان می باشد. مهمترین بخش های دندان مینا، عاج و پالپ می باشد. با رعایت بهداشت دهان و دندان بهمراه آشنایی با اجزای دندان می توان از بروز مشکلات دهان و دندان جلوگیری نمود. در این مطلب درباره اجزا تشکیل دهنده دندان برایتان توضیحاتی را ارائه می دهیم.

اجزای دندان

مینای دندان (Enamel)

سخت ترین ماده موجود در بدن می باشد. این ماده لایه سطح دندان را تشکیل می دهد. حفاظت از دندان و زیبایی آن مهمترین وظایف مینای دندان است. سختی این ماده امکان محاظت دندان در برابر پوسیدگی، اعمال جویدن و موارد ساینده دندان را فراهم می کند. مینای دندان بعلت اسید های حاصل از باکتریها کم کم نابود شده و سوراخ می گردد. با تخريب مينا بعلت پوسيدگی يا شكستگی دندان امكان ساخت مجدد آن توسط بدن وجود ندارد.

عاج دندان (Dentin)

یگی دیگر از اجزای دندان عاج می باشد. عاج دندان بخش سخت و زنده دندان می باشد. سختی این بخش به اندازه مینای دندان نمی باشد. درون آن تعداد زیادی میکروتوبول وجود دارد. این بخش از دندان قسمت گسترده ای از دندان را تشکیل می دهد. عاج دندان در زیر لایه مینا قرار دارد. این لایه در تمام طول سالم بودن دندان تا پایان زندگی انسان تشکیل می شود. این بخش سریعتر از مینای دندان دچار پوسیدگی می گردد.

پالپ دندان- مغز دندان (Pulp)

مهمترین بخش دندان که زنده است و حاوی اعصاب و رگهای خونی و لنفی می باشد. در بیشتر منابع این بخش را پالپ دندان می نامند. پالپ دندان در ریشه دندان به صورت کانال می باشد. در برخی دندانها که تعداد ریشه ها تا ۴ عدد می باشد، اصطلاحا گفته می شود که دندان ۴ کاناله می باشد.  در تاج دندان هم به صورت حفره وجود دارد. در صورتی که این بخش به علت میکروارگانیسم ها ملتهب گردد، درد دندان ایجاد می گردد. بخاطر وجود رگهای عصب در این منطقه کوچکترین مشکلی در این منطقه موجب درد دندان می گردد. ملتهب شدن این بخش بخاطر ایجاد پوسیدگی در این منطقه می باشد. به علت وجود رگهای خونی در این منطقه، با وارد شدن میکروبها به این بخش ممکن است، میکروبها و عفونت به چرخه خون نفوذ کرده و مشکلات عدیده دیگری را ارائه نماید. در درمان ریشه و یا عصب کشی دندان این بخش از دندان حذف می گردد.

وظیفه پالپ

 این بخش وظایفی دارد که مهمترین آنها عبارتند از

تغذیه دندان

حس دندان

ساخت لایه عاج جدید

استخوان فک (Jawbone)

استخوان فک از اصلی ترین بخش های چهره انسان می باشد. فرم و شکل صورت انسان و همچنین ثبات دندانها وابستگی شدیدی به سلامت این بخش دارد. حجم استخوان فک دراطراف ریشه دندان بسیار مهم می باشد. اگر این حجم به اندازه کافی باشد دندان بصورت محکم و ثابت درون دهان قرار می گیرد. اگر هم حجم آن کم باشد، دندان لق می شود. حتی پس از، از دست دادن دندان ها برای جایگزینی آنها هم میزان استخوان فک بسیار مهم می باشد.

   لثه (Gum)

بافت نرم پوشاننده استخوان فک و اطراف دندان می باشد. لثه در نواحی مختلف دهان جنس و عملکرد متفاوتی دارد. شكل، قوام، رنگ و ضخامت آن در سلامت دندان تاثير دارد.

سینوس (Sinus)

سینوس در دندانپزشکی دو معنی دارد.

  • حفره های پر شده از هوای درون جمجمه، یعنی سینوس فک فوقانی یا سینوس پیشانی
  • عفونتی که از طریق یک کانال یا شبکه از داخل دندان به بیرون به سمت استخوان تخلیه می شود. این عفونت ها می توانند داخل دهانی باشند و یا از طریق پوست به بیرون تخلیه شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *