درد دندان در دوران بارداری

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

درد دندان در دوران بارداری

همانطور که می دانید مراقبت از دهان و دندان یکی از اصل های مهم سلامتی است که باید همیشه مورد توجه قرار بگیرید. با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌ توان علاوه بر بیماری و مشکلات دهان و دندان از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ های عمومی نیز جلوگیری کرد. بهتر است بدانید مراقبت از دهان و دندان در بارداری به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی صورت گرفته، میزان دندان درد در بارداری، پوسیدگی دندان، خونریزی و التهاب لثه افزایش می یابد.

مراقبتهای بهداشتی در دوران بارداری

همانگونه که گفته شد و می دانید، دوران بارداری یکی از دورانهای بی نهایت مهم در زندگی مادر می باشد. در این دوران یک سری مراقبتهایی باید انجام پذیرد. اگر این مراقبتهای لازم انجام نپذیرد، مسائلی ممکن است رخ دهد که هم برای مادر وهم برای جنین خطر ایجاد نماید. درد دندان یکی از موارد ناگوارو شایعی است که برای مادران در دوران بارداری ممکن است رخ دهد. دندانپزشکان و متخصصین زنان وزایمان در این زمینه توصیه اکید می کنند که برای چکاپ و معاینه کامل دندانها قبل از اقدام به بارداری اقدام نمایید.

علت درد دندان در دوران بارداری

دلایل متعددی ممکن است در این دوران موجب درد دندان گردد. از جمله مهم ترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • تهوع صبحگاهی دردوران بارداری

  از شایع ترین مشکلات که در دوران بارداری بانوان با آن مواجه می گردند، تهوع صبحگاهی می باشد. بر اثر تهوع صبحگاهی اسید معده وارد دهان می گردد. این اسید موجب پوسیدگی شدید و سریع دندانها می گردد.

 • تعادل هورمونها

  در دوران بارداری اتفاق مهمی دربدن مادر رخ می دهد. این مسئله بهم خوردن تعادل هورمونهای بدن می باشد. از مشکلاتی که عدم تعادل هورمونهای بدن باعث می گردند، التهاب لثه و نهایتا سایر بیماریهای پس از آن می باشد.

 • تغذیه

  از جمله مواد غذایی ای که در دوران بارداری خیلی مصرف می گردد فرآورده های لبنی و قندی می باشد. مصرف بیش از حد این محصولات موجب پوسیدگی سریعتر دندانها می گردد.

 • مصرف کلسیم

  زمان بارداری منابع کلسیم بدن به علت تامین کلسیم مورد نیاز جنین کاهش پیدا می کند. اگر فرد این مقدار را جبران نکند باعث درد دندان و عوارض دیگری میگردند.

منابع اصلی ویتامین دی و کلسیم

همانگونه که دربالا گفته شد کلسیم یکی از موادی معدنی است که در بدن مادر دچار فقر زیادی می باشد. ویتامین دی مهمترین پیش نیازبرای جذب کلسیم در بدن می باشد. این حرف بدین معنی است که در صورت نبود ویتامین دی هر چقدر کلسیم توسط شما مصرف گردد، میزان جذب آن خیلی کم و در حد صفر می باشد.  بنابراین لازم است که منابع اصلی ویتامین دی را بشناسید.

 • تخم مرغ
 • پنیر
 • مارگارین
 • سالمون و دیگر ماهی های چرب

حال که منابع اصلی ویتامین دی را شناختید، مهم ترین منابع اصلی کلسیم را بشناسید.

 • پنیرو سایر لبنیات ها
 • کشک
 • شیر سویای غنی شده با کلسیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *