یکی از اصلی ترین شیوه های بهداشت دهان و دندان که در مقاله قبل به آن اشاره نمودیم مسواک زدن می باشد. روزانه افراد زیادی بدلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان دچار بیماریهای دهان و دندان می گردند و به دندانپزشک مراجعه می نمایند. بسیاری از این افراد میگویند که روزانه مسواک میزنند اما متاسفانه به دلیل درست استفاده نکردن از مسواک دچار بیماری شده اند. در این مقاله کمی راجع به اصول درست مسواک زدن اشاره می نماییم.

دفعات مسواک زدن

متاسفانه بسیاری از افراد خیلی سریع مسواک می زنندو این مسئله درستی نمی باشد. روزانه باید حداقل در دو نوبت مسواک بزنید و در هر دو نوبت حداقل دو دقیقه به دندانها مسواک بزنید. اگر بیشتر از این زمان مسواک بزنید یا با عجله و سریع مسواک بزنید در هر دو صورت دندانها بخصوص مینای دندان آسیب می بیند.

فشار دادن مسواک

بسیاری افراد موقع مسواک زدن گمان می کنند که اگر فشار بیشتری به دندان بیاورند بهتر تمیز می گردد در صورتی که با توجه به نرم بودن پلاکها باید با آرامش و با حداقل فشار به دندانها مسواک زد تا پلاکها کاملا پاک گردند.در صورتی که فشار زیادی به آن وارد نماییم مینای دندانها آسیب می بیند.

زمان مناسب

زمان مناسب برای مسواک زدن حدود نیم ساعت بعد از غذا می باشد. برخی افراد سریعابعد از مصرف غذا مسواک  می زنند. با این عمل بیشترین آسیب را به دندان وارد می نمایند.زیرا هنگام مصرف غذا و بعد از آن Ph دهان پایین بوده و محیطی اسیدی درون دهان وجود دارد. اگر در این حین شما هم مسواک بزنید به مینای دندانتان ضرر زیادی می رسانید و موج ب آسیب دیدن بیشتر آن می شوید.

 مسواک زدن در زوایای نامناسب

با کمی پرس و جو زوایای مناسب برای مسواک زدن را پیدا میکنید. اگر به دندانها درست مسواک نخورد نمیتواند بدرستی پلاکها و مواد زیان رسان به دندان

عدم استفاده طولانی مدت از مسواک

عمر مفید مسواک نهایتا سه ماه می باشد. مهم نیست که با چه قیمتی مسواکتان را خریده اید. اگر در روز دو مرتبه مسواک بزنید بعد از سه ماه چیزی حدود ۱۸۰ مرتبه مسواک زده اید. و این نشان دهنده خراب شدن مسواک می باشد هر چند ظاهر آنسالم باشد.

مسواک زدن به همه نقاط دندان

به دندانهای انتهایی و همچنین سطوح دندانها توجه نمایید. مقداری از غذاها بر روی سطوح دندانها باقی میماند و اگر به درستی مسواک نخورند بر روی سطوح ها باقی می مانند و ایجاد پلاک، پوسیدگی دندان و نابودی دندان می نمایند.

استفاده  از مسواک مناسب

مسواک باید سایز مناسب دندانها و همچنین نرم باشد. اگرمسواک بزرگتر یا کوچکتر از دندانها باشد بطور کامل دندانها مسواک نمی خورند و همچنین اگر مسواک سخت باشد علاوه بر مینای دندان به لثه هم آسیب می زند و ایجاد مشکلات بیشتری می کند.