انواع مسواک دهان

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین اصولی می باشد که برای حفظ سلامت دندانها مورد استفاده قرار میگیرد. مهمترین گزینه بهداشت دهان ودندان مسواک زدن می باشد. انتخاب مسواک مناسب و مسواک زدن صحیح از مواجهه فرد به مشکلات مختلف جلوگیری می کند. از این قبیل مشکلات می توان به تشکیل پلاک، جرم، پوسیدگی، بیماری لثه اشاره نمود. در این مطلب می خواهیم راجع به بررسی انواع مسواک ها بپردازیم.

انواع مسواک کدامند

در بازار فعلا دو نوع مسواک موجود می باشد. مسواک های دستی و مسواکهای برقی

مسواک دستی

این نوع مسواک رایج ترین نوع مسواک ها می باشد. این نوع مسواک با انواع طرحها و شکل ها وجود دارد.

مسواک برقی

مطالعات زیادی درباره کارایی این نوع مسواک انجام گرفته است. مسواک های برقی از نظر کاربرد دارای اثرات بیشتری نسبت به مسواکهای دستی می باشند. این مسواکها بیشتر برای افرادی که دوره ارتودنسی را می گذرانند توصیه می گردد. این نوع مسواک ها از انواع مسواک های دستی پلاک بیشتری را از روی دندانهای کودکان جدا می کنند.

در انتخاب مسواک باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم

 • نوع الیاف مسواک

  الیاف مسواک باید نایلونی باشند. الیاف مسواک در کل سه نوع می باشند. نرم، متوسط و سخت. دندانپزشکان بیشتر توصیه می کنند که از مسواک با موهای نرم و یا متوسط استفاده نمایید. استفاده مداوم از مسواک با موهای سخت موجب آسیب رسیدن به مینای دندانها و لثه ها می گردد.

 • شکل سری مسواک

  از نظر دندانپزشکان مسواکهایی که سری آنها بیضی شکل و گرد باشد مناسب ترین طراحی برای تمیز کردن فضای پشت و پهلوی دندانهای انتهایی دهان را دارند.

 • الگوی موی مسواک

  چندین نوع الگو برای موهای مسواک وجود دارد. در انتخاب موی مسواکهایتان از دندانپزشکتان مشورت بخواهد تا با توجه به شکل دندانهایتان مناسب ترین نوع مسواک را انتخاب نمایید.

مدت استفاده از مسواک

معمولا عمر استفاده از مسواک ۳ ماه می باشد. اگر در کمتر از این زمان موهای مسواک فرسوده گردید، یا جنس موهای مسواک مناسب نبوده و یا فرد با فشار زیادی مسواک می زند.

چگونه از مسواک نگهداری کنیم

 • مسواکها را در لیوان به گونه ای قرار دهید که سر آنها با هم تماس نداشته باشند. این کار موجب جلوگیری از انتقال میکروب از مسواک‌ ها به یکدیگر می شود.
 • اگر مسواک را به گونه ای قرار دهید که خشک نشود، میتواند محیطی مرطوب و مناسب برای شد باکتری ها باشد. بنابراین سعی کنید که مسواکها را به گونه ای قرار دهید که خشک شود.
 • نگهداری همیشگی مسواک در کابینت و یا گذاشتن درپوش، به طوری که مسواک به دور از جریان هوای آزاد باشد ممکن است میزان باکتری ‌ها را افزایش ‌دهد.
 • قبل و پس از هر بار استفاده، مسواک خود را با آب گرم بشویید. باکتری‌ ها می‌ توانند به‌ راحتی در مسواکی که خوب شسته نشده، رشد کنند و دفعه بعد که مسواک می ‌زنید، ممکن است این باکتری‌ ها را به‌دهان و دندان خود منتقل کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *