۰
(۰)
دستگاه آمالگاماتور

آمالگاماتور (Amalgamator) از دو کلمه Amalgam به معنی آلیاژی از دو یا چند فلز که جیوه یکی از آنها است.  ator به معنی عامل تشکیل شده است و در کل به منظور ترکیب مواد قالب گیری دندان استفاده میشود . در این مطلب راجع به دستگاه امالگاماتور صحبت میکنیم.

آمالگاماتور

آمالگاماتور یک میکسر و دستگاه ترکیب آمالگام است که توانایی انتخاب مقدار درصد ترکیب آمالگام و جیوه را دارد . واژه آمالگاماتور در واقع مخفف دو کلمه آماگام و موتور است که برای ترکیب آمالگام دندانی کاربرد دارد . این دستگام در واقع یک میکسر است که در انواع مختلف کپسولی ، پودری و کپسولی و مخزنی ساخته شده است .

انواع دستگاه آمالگاماتور

 این دستگاه بسته به شرایط مورد نیاز به درمان دارای انواع مختلفی می باشند. پرکاربردترین مدلهای این دستگاه عبارتند از:

 • آمالگاماتور کپسولی
 • آمالگاماتور دو کاره
 • آمالگاماتور مخزنی
 • دستگاه کپسولی

  درنوع کپسولی آمالگاماتور، کپسول در محل گیره کپسول گذاشته میشود و امکان تنظیم مقدار پودر و جیوه نیست ، زیرا شرکت سازنده مقدار واحد آمالگام و جیوه را تعیین کرده است و درون کپسول قرار داده شده است و این مدل تنظیم خاصی ندارد .

 • دستگاه پودری و کپسولی - دوکاره

  در این نوع دستگاه مقدار پودر آمالگام بصورت قابل تنظیم است که یک پیچ برای تنظیم پودر در بغل دستگاه قرار داده شده است اما میزان جیوه ثابت است .

 • مخزنی

  در این نوع آمالگاماتور  دارای ۲ مخزن برای پودر و جیوه است که میتوان هر دو را به مقدار دلخواه تنظیم کرد.

قسمتهای مختلف آمالگاماتور

آمالگاماتور از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

 • مخلوط کن

  قسمت مخلوط کن دارای مخزن برای جیوه و پودر آمالگام است که در بالای دستگاه قرار دارد و همچنین یک موتور الکتریکی ،  اهرم مخلوط کن به منظور مشخص کردن مقدار واحد آمالگام مورد نیازبیمار، ضامن الکتریکی ، پیچ تنظیم مقدار آمالگام و جیوه و یک میکروسوئیچ که با وصل کردن کپسول به مجرای مخلوط کن آمالگاماتور شروع به کار میکند

 • کپسول

  کپسول آمالگاماتور یک موتور الکتریکی جدا دارد که با دکمه ای در جلوی دستگاه ، آمالگاماتور را روشن و خاموش میکند.

 • تایمر

    تایمر آمالگاماتور که در جلوی دستگاه نصب شده و با آن میتوان مقدار زمان کار دستگاه را مشخص کردآمالگاماتورهایی که دارای موتور مخزنی هستند علاوه بر مخزن پودر آمالگام یک مخزن نیز برای جیوه دارند

طرز کار آمالگاماتور

 آمالگام به صورت پودر است و برای تبدیل آن به خمیر ، جیوه با آن مخلوط میکنند. در داخل آمالگاماتور مخزنهای مجزایی برای ریختن آمالگام و جیوه وجود دارند . ابتدا آمالگام و جیوه را داخل مخزنهایشان میریزند و با استفاده از اهرم یا کنترل کننده درصد ترکیب آنها با هم را مشخص میکنند. سپس این مواد به مقدار تعیین شده وارد همزن میشوند و در نهایت مخلوط حاصل به خروجی آمالگاماتور رفته و مورد استفاده قرار میگیرند .

علتهای خراب شدن آمالگاماتور

خراب شدن میکروسوئیچ .

 استهلاک دنده های مخزن.

خراب شدن خازن .

گرفتگی مخزن .

خرابی کلید ضامن مخزن.

 خرابی تایمر.

 خراب شدن کلید روشن و خاموش .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش