لکه های سیاه بر روی دندان ناشی از قطره آهن

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

لکه های سیاه بر روی دندان ناشی از قطره آهن

یکی از مواردی که موجب کاهش عملکردهای ذهنی، فیزیکی و رفتاری کودکان می گردد، فقر آهن می باشد. بهمین جهت در سنین کم برای کودکانی که دچاراین مشکل می گردند، از قطره آهن استفاده می کنند. یکی از عوارض جانبی رایج استفاده از این قطره ها ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان می باشد.

آیا مصرف قطره آهن باعث ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان می شود؟

راههای مختلفی برای جبران فقر آهن بدن وجود دارد. قرص آهن و قطره آهن پر کاربردترین آنها می باشد. کودکان قادر به استفاده از قرص آهن برای رفع کمبود آهن بدنشان نمی باشند. بنابراین برای کودکان باید از قطره های آهن استفاده شود. این قطره ها اغلب موجب ایجاد لکه هایی بر روی دندانهای کودکان می شوند. این لکه ها معمولا بلافاصله پس از شروع مصرف قطره های آهن ایجاد می گردد. البته ممکن است این لکه ها به مرور زمان بر روی دندان های کودک شکل بگیرند.

پیشگیری از لکه های سیاه بر روی دندان

برای کودکان دارای فقر آهن به ناچار باید از قطره آهن استفاده نمود. برای اینکه میزان لکه های سیاه بر روی دندان ها کمتر گردد می توان کارهایی را انجام داد. از قبیل:

 • رقیق کردن

  یکی از بهترین راههای پیشگیری از بروز این قبیل لکه ها رقیق کردن قطره آهن می باشد.

 • استفاده از مکمل جذب آهن

  به منظور افزایش جذب آهن در کودکان بهتر است از مکملهای آن مانند ویتامین C استفاده کنید. یکی از منابع مفید ویتامینC که می توانید برای رقیق کردن قطره آهن استفاده نمایید آب پرتقال می باشد.

 • استفاده از نی

  یکی دیگر از راهکارها برای پیشگیری از لکه های سیاه بر روی دندان میتوان به استفاده از لیوانهای نی دار مخصوص کودکان اشاره نمود. با استفاده از نی میزان تماس قطره آهن با دندانها به شدت کاهش می یابد.

 • رژیم غذایی

  به منظور تامین آهن مورد نیاز کودکان غذاهایی مانند گوشت قرمز، مواد غذایی غنی شده با آهن و همچنین میوه ها و سبزیجات سرشار از آهن و ویتامین C را در برنامه غذایی آنها در این دوران بگنجانند.

درمان سیاهی دندان ناشی از قطره اهن

 • مسواک زدن

  بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان کودک مسواک می باشد. مسواک زدن بعد از مصرف قطره آهن موجب کاهش تغییر رنگ دندانها می گردد.

 • استفاده از جوش شیرین

   یکی دیگر از راهکارهایی که برخی دندانپزشکان برای این درمان ارائه می دهند استفاده از جوش شیرین می باشد. معمولا کودکان بخاطر طعم نامطلوب جوش شیرین تمایلی به انجام این کار ندارند. برای انجام این کار بهتر است که از پارچه مرطوب آغشته به جوش شیرین استفاده نمایید. البته در برخی منابع والدین را از استفاده این روش شدیدا منع نموده است. در این منابع گفته می شود که مضرات استفاده از جوش شیرین خیلی بیشتر از مزایای آن می باشد.

 • سفید کردن دندان در مطب

  در صورتیکه تغییر رنگ دندان های کودک منجر به نگرانی شما گردیده است می توانید به دندانپزشک مراجعه نمایید. از اقدامات درمانی مناسب برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید.

سخن آخر

لکه های موجود بر روی دندانها به علل مختلفی می باشد. از این علل می توان به مصرف آب میوه ها، داروها، مواد غذایی رنگی اشاره نمود. اگر خیلی در مورد لکه های سیاه بر روی دندان ها نگران هستید دو مورد را بدانید. اول اینکه این لکه های با گذشت زمان از بین می روند. نکته دوم این مطلب می باشد، دندانهای شیری کودک بعد از مدتی جای خود را به دندانهای دائمی می دهند. با توجه به این دو نکته باید بدانید که اگر کودک شما فقر آهن دارد. هرگز بخاطر ترس از سیاه شدن دندان کودک از مصرف قطره آهن جلوگیری نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *