افرادی که سلامت دهان و دندان برایشان مهم است و همیشه دوست دارند دندان هایشان سفید و بدون درد باشد باید بدانند که اولين قدم برای سلامت دهان و دندان، پيشگيری از بروز بيماری های دندانی و درمان آن در مراحل اوليه می ‌باشد. همانطور که می دانید هر فردی در طول زندگی خود دو سری دندان دارد: دندان های شيری و دائمی دندان های شيری از سن ۶ ماهگی تا ۳ سالگی در دهان رشد می کنند. از سن ۶ تا ۱۲ سالگی به مرور اين دندان ها می ‌افتند و به جای آن ها دندان های دائمی رشد می کنند و تا پايان عمر در دهان باقی می ‌مانند.

کلینیک دندانپزشکی مهراد

ویژگی های مهم دندان های شیری :

۱_ یکی از ویژگی های مهم دندان های شیری حفظ فضای لازم جهت رويش دندان های دائمی و در نهايت جلوگيری از به هم ‌ريختگی دندان ها می باشد.

۲_ یکی از دلايل مهم كج بودن دندان های دائمی، از دست رفتن زود هنگام دندان های شيری است (کاهش نیاز به درمان ارتودنسی)

۳_ نقش اساسی در جويدن، تغذيه و سلامت عمومی.

عوامل مهم در پوسیدگی دندان های شیری دندان :

  •  عدم استفاده از مسواک و نخ دندان در طی روز
  • اسيدهای مخرب ناشی از فعاليت ميكروب های موجود در سطح دهان و دندان
  • استفاده زیاد از مواد قندی چسبنده مثل (شکلات، آبنبات و …)
  • بالا بودن تعداد دفعات مصرف مواد قندی

دکتر مهرداد نقشینه : برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها به ویژه در کودکان به علاوه استفاده از مسواک و نخ دندان استفاده ار فلوراید نیز بسیار توصیه می شود زیر فلوراید باعث استحکام دندان ها می شود و دندان ها را در برابر پوسیدگی دندان مقاوم می سازد

فلورايد اثرات ضد پوسيدگی خود را به ۲ شكل مختلف اعمال می ‌كند :

  • فعاليت ضد ميكروبی دارد.
  • باعث استحكام ساختمان دندان می ‌شود.

نکته ای که باید همیشه به آن توجه داشته باشیم این است که ما بايد هر ۶ ماه يكبار يعنی دوبار در سال به ديدن دندانپزشک خود برويم. دوبار معاينه دهان و دندان در سال توسط دندانپزشکمان اين امكان را فراهم می ‌آورد تا دندانپزشک بتواند سلامت دهان و دندان را بررسی نمايد و با پيشگيری به موقع از گسترش و پيشرفت بيماری های دهان و دندان از بروز بسیاری از مشکلات دندانی جلوگیری کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *