فواید فلورایدتراپی دندانپزشکی برای کودکان

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

فواید فلورایدتراپی دندانپزشکی برای کودکان

اولین دندان آسیای دایمی تقریبا در سن ۶ سالگی می روید. احتمال پوسیدگی این دندانها از سایر دندان‌ها بیشتر است. رویش دندان آسیای اول دائمی با افتادن هیچیک از دندان‌های شیری همراه نیست، متأسفانه خیلی از والدین حتی متوجه رویش این دندان مهم در دهان کودکانشان نمی‌شوند و تصور می‌کنند این دندان هم یکی از دندان‌های شیری است و پوسیدگی آن را جدی نمی گیرند. به همین خاطر معمولا این دندان خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن دچار پوسیدگی می‌شود. بدین جهت، حتی در غیاب پوسیدگی دندانی، فلورایدتراپی برای کودکان به منظور افزایش مقاومت این دندان ها به ایجاد پوسیدگی توصیه می شود.

فلورایدتراپی

فلورایدتراپی  به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان ها، به منظور افزایش مقاومت آن‌ها در برابر پوسیدگی است. استفاده دوره ای از فلوراید در مطب سبب کاهش قابل توجهی در وقوع پوسیدگی دندانی در کودکان و بالغین می شود. در نتیجه کاربرد حرفه ای فلوراید موضعی برای کاهش پوسیدگی دندان توصیه می شود.

فلوراید چیست؟

فلورايد یک ماده معدنی ضروری برای استحکام دندان و استخوان هاست. فلوراید تراپی پوسيدگي هاي اوليه را متوقف مي كند. علاوه بر آن دندانها را نسبت به پوسيدگي هاي بعدي هم مقاوم تر ميكند. وقتی در بدن فلوراید کافی وجود داشته باشد، به مینای دندان متصل می شود و آن را محکم تر می کند. مینای دندان، سطح خارجی دندان را می پوشاند و ماده ای بسیار سخت است. فلوراید تراپی یک درمان ضروری برای بهداشت دهان و دندان بشمار می رود. فلوراید از مینای دندان پشتیبانی و محافظت می کند.

چه زمانی باید اولین ویزیت دندانپزشکی فرزند خود را تنظیم کنید؟

بهترین زمان برای ویزیت دندانپزشکی کودک تا قبل از یک سالگی می باشد. درمان فلورایدتراپی کودکان می تواند با تقویت مینای دندان به جلوگیری از حفره دندان کمک کند. این درمان حتی حفره هایی را که شروع به شکل گیری کرده اند را می تواند درمان کند. فرد هنگام اجرای فلوراید تراپی هیچ گونه درد یا اضطرابی را تجربه نمی کند. به والدینی که نگران سلامتی دندان و دهان فرزند خود می باشند، توصیه می شود که حتما تا قبل از یک سالگی به دندانپزشک مراجعه نمایند. بهتر است که با مشورت دندانپزشک، فرزندتان در اسرع وقت تحت درمان فلوراید قرار بگیرد.

آیا فلوراید تراپی فقط مخصوص کودکان است؟

باتوجه به مطلب بالا شاید بگویید اگر بعد از یکسالگی کودک آیا میتوان درمان فلوراید تراپی را انجام داد. پاسخ این سوال، بله می باشد. بسیاری از افراد بزرگسال هم در معرض پوسیدگی های شدید هستند. مهمترین دلایل که در بزرگسالی ممکن است دندانهایشان در معرض بزرگسالی باشند عباتند از .

·         کسانی که دچار خشکی دهان اند.

·         تهوع زیاد بعلت شیمی درمانی دارند.

·         میزان باکتری های مضر دهانشان زیاد است.

در این شرایط، به این افراد توصیه می شود از مکمل های موضعی فلوراید برای کاهش پوسیدگی دندانهایشان استفاده نمایند. مکمل های موضعی مانند خمیردندانهای با فلوراید بالا، دهانشویه هارا میتوان برای این منظور استفاده نمود. با این روش مقدار زیاد فلوراید، دندان را نسبت به پوسیدگی مقاوم تر می کند.

موارد ایجاد کننده پوسیدگی دندان

موارد متعددی موجب این مشکل می گردند.  موارد زیر مهم ترین دلایلی هستند که خطر ابتلا به حفره را افزایش دهد:

  • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
  • اختلال در خوردن غذا
  • بهداشت ضعیف دهان
  • عدم مراقبت از دندان ها
  • رژیم غذایی نامناسب
  • خشکی دهان یا کاهش بزاق
  • مینای دندان ضعیف

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *