اگر این سوال را می پرسید که چه کنیم دچار مشکلات دهان و دندان نشویم؟ پاسخ آن در پیشگیری می باشد. بهترین و ساده ترین راه برای پیشگیری، رعایت بهداشت دهان ودندان می باشد. از راههایی که در بهداشت دهان ودندان میتوان نام برد، مسواک زدن، نخ دندان، دهانشویه و سایر راهها می باشد. یکی از مواردی که چند سالی است ابداع گردیده، مسواک بین دندانی می باشد. به جرات می توان گفت که بهترین روش برای پاک کردن لابلای دندانها این وسیله می باشد. در این مطلب درباره این وسیله توضیحاتی ارائه می دهیم.

مسواک بین دندانی چیست؟

مسواک بین دندانی یا مسواک ارتودنسی فضای بین دندانها را پاک می کند. این وسیله بهداشتی دارای یک سر بسیار کوچک و باریک می باشد. دراین سر کوچک تعداد زیادی الیاف وجود دارد. این الیاف همان فرچه های مسواک میباشند.

مسواک بین دندانی و معمولی

از آنجاییکه مسواک بین دندانی فضای بین دندانها را کامل پاک میکند. ممکن است فکر کنید این وسیله جایگزین مسواک می باشد. این تصور کاملا اشتباه است. این وسیله جایگزین مسواک معمولی نیست بلکه یک مکمل مناسب برای آن می باشد. با این وسیله سطح بهداشت دهان ودندانتان را بالا می برید. ولی قادر نیست که جایگزین مسواک های معمولی باشد.

چه کسانی باید از مسواک اینتردنتال استفاده کنند؟

به طور کلی به همه افراد توصیه می شود از این مسواک ها استفاده کنند. هر فردی که علاقه به رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان خود دارد، می تواند از این مسواک ها استفاده نماید. نکته مهم اما این است که برخی از افراد باید حتما از این نوع مسواک استفاده نمایند. بعنوان مثال

  • افرادی که دندانهای نامرتبی دارند.
  • افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند .
  • افرادی که از بیماریهای لثه رنج می برند.
  • افرادی که در معرض پوسیدگی بین دندانی می باشند.

استفاده از مسواک ارتودنسی

برای استفاده ازمسواک بین دندانی، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
• در ابتدا بهتر است یک مسواک ارتودنسی متناسب با وضعیت دندان های خود تهیه نمایید.
• بهتر است قبل از مسواک عادی، لابلای دندانی ها را با مسواک بین دندانی تمیز کنید.
• فرچه مسواک را به آرامی به فضای بین دندانی وارد کنید.
• برای وارد کردن فرچه به هیچ عنوان فشار بیش از حد وارد نکنید.
• مسواک را به آرامی در جهت عقب و جلو به حرکت در بیاورد.
• قبل از هر بار مسواک زدن، از فرچه بین دندانی استفاده کنید.

بهترین جایگزین مسواک ارتودنسی چیست؟

اگر به هر دلیلی نمی توانید از مسواک های ارتودنسی استفاده نمایید، از نخ دندان استفاده نمایید. مناسب ترین جانشین آنها، نخ دندان می باشد. میتوانید از خلال دندان هم استفاده نمایید. ولی این را بدانید که کارایی مفید هیچ کدام مانند مسواکهای بین دندانی نمی باشد. می توانید از همه این وسیله ها هم استفاده نمایید.

استفاده از برس بین دندانی برای ماساژ لثه

از برسهای کوچک این مسواک ها برای ماساژ لثه نیز می توان استفاده نمود.این کار برای افزایش خونرسانی به بافت لثه یک کار مفید می باشد. برای این کار باید به آرامی آن را روی لثه ها کشاند. برای قرار دادن این مسواکها نباید از فشار زیادی استفاده نمود. اگر فشار زیادی وارد نمایید ممکن است به لثه هایتان آسیب وارد نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *