۰
(۰)

کامپوزیت لیرینگ دندان تکنیک دندانپزشکی زیبایی

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه)

کامپوزیت لیرینگ

کامپوزیت لیرینگ : دندانپزشکی زیبایی امروزه یکی از موفق ترین و رایج ترین شیوه های دندانپزشکی می باشد. این روش در سرتاسر دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دراین نوع دندانپزشکی علاوه بر درمان دندان، زیبایی فرد هم مد نظر قرار می گیرد. از نمونه متد مختلف استفاده شده برای دندانپزشکی زیبایی می توان به لمینت و کامپوزیت اشاره نمود. هر کدام این روشها مزایا و معایب خود را دارد. لمینت، سفید براق و مقاوم می باشد ولی کامپوزیت  کمی مات و کدر می باشد. از نظر قیمت هم کامپوزیت مقرون به صرفه تر از لمینت می باشد. یکی از مشکلاتی که کامپوزیت دارد، مات بودن رنگ آن نسبت به لمینت می باشد. برای حل این مشکل شیوه ای ابداع شده است  به نام لایرینگ یا لیرینگ.در این روش با کار کردن بصورت لایه به لایه کامپوزیت را به نزدیک ترین حالت به دندان طبیعی به کار می برند.

چند فاکتور اساسی برای انتخاب رنگ کامپوزیت

عده ای تصور می کنند زیباترین رنگ دندان سفیدترین حالت آن می باشد. در صورتی که اگر سایر دندانها سفید نباشند، این حالت موجب عدم همسانی رنگ در بین دندانهای فرد می گردد. برای زیباتر شدن رنگ کامپوزیت یک سری فاکتورها باید رعایت گردد  که در زیر به برخی از مهمترین ها اشاره می کنیم. توجه به رنگ سایر اجزای مهم مانند دندانهای کناری، پوست فرد، موی فرد، سفیدی رنگ چشم از مهمترین فاکتورها می باشد.

  • رنگ پوست فرد

    اگر رنگ پوست تیره باشد، باید از سایه های رنگ طبیعی تر و درخشان تر استفاده گردد. بر عکس آن اگر رنگ پوست روشن باشد، از رنگهای سفید و براق استفاده گردد.

  • سفیدی رنگ چشم

    شاید بگویید رنگ چشم چه ربطی به رنگ دندان دارد. این را بدانید که مهمترین فاکتور برای تعیین رنگ کامپوزیت برای ترمیم دندان، رنگ سفیدی چشم می باشد. اگر رنگ انتخابی از رنگ سفیدی چشم خیلی براق تر باشد، دندانها حالت مصنوعی می گیرند.

  • رنگ دندانهای کناری

    اگر رنگ دندانهای کناری با رنگ در نظر گرفته شده برای کامپوزیت یکی نباشد، ناهمسانی رنگ بین دندانها ایجادمی گردد. این حالت موجب نازیبا به نظر رسیدن دندانها می گردد.

تکنیک لیرینگ

مناسب و بروزترین شیوه برای تعیین رنگ کامپوزیتها، تکنیک لیرینگ می باشد.  در این شیوه رنگ بصورت لایه به لایه و با توجه به سایه های رنگ واقعی دندانها برروی کامپوزیت قرار می گیرند. دندانهای واقعی از سایه های مختلف رنگی تشکیل شده اند. لبه های دندان سفید و براق تر می باشد و هر چه به پایین می رود رنگ ها مات تر می گردد.

وقتی یک کامپوزیت به تنهایی با سایه های رنگی متفاوت ببینید، احتمالا طبیعی به نظر نمی رسد. اگر این کامپوزیت درون دندان قرار بگیرد و در کنار دندانهای دیگر باشد متوجه می شوید که کاملا طبیعی به نظر می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست چقدر مفید بود؟

روی ستاره ها برن و امتیاز بده

میانگین رضایت کاربر ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

تا الان کسی امتیازی نداده شما اولین نفر باش