دندانپزشکی ترمیمی تلفیقی از علم وهنر می باشد. این شاخه دندانپزشکی درمان ضایعات، پوسیدگیها و بد فرمی های دندانها را ترمیم می نماید. در این شیوه درمان، سعی براصلاح یکپارچگی دندانهامی باشد. در صورت تشخیص پوسیدگی دندان در مراحل ابتدایی می توان از روشهای ترمیم ساده و کم هزینه استفاده نمود. اگر پوسیدگی و صدمات دندان پیشرفته تر گردد روند ترمیم دندانها پیچید تر می گردد.

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی

این شاخه دندانپزشکی شامل تشخیص انواع پوسیدگی ها، ترمیم و بازسازی دندانها با انواع مواد می باشد. امروزه از مواد گسترده ای برای این کار استفاده می گرد. این مواد در ابتدا باید با بافت دندان هم خوانی داشته باشد. از دیگر ویژگیهای این مواد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

عدم حساسیت انسان به آن

ماندگاری طولانی

رنگ ماده که بهتر است که بهتر است هم رنگ دندانها باشد

هزینه نهایی ترمیم

انتخاب ماده ترمیم

وجود مواد متنوع برای ترمیم دندان دردندانپزشکی، دست دندانپزشک را برای انتخاب باز گذاشته است. دندانپزشک ترمیمی با بررسی شرایط گوناگون، ماده مناسب با فرد را انتخاب می نماید. از مهمترین این شرایط میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

وسعت پوسیدگی دندان

محل و نوع دندان پوسیده

شرایط دهانی بیمار

شرایط پزشکی بیمار

نیازی زیبایی بیمار

تشخیص خود دندانپزشک

پروسه ترمیم

طی روند ترمیم قسمتهای پوسیده و یا شکسته دندان حذف می گردد. سپس دندان مورد درمان را با ماده انتخابی به شکل اولیه در می آورند. در اینجا هنر دندانپزشک قابل مشاهده می باشد. هر چقدر این درمان شبیه تر به حالت طبیعی دندان باشد علاوه بر علم، هنر دندانپزشک هم مشخص می گردد. هر چقدر ترمیم دندان سریعتر و در مراحل اول باشد، احتمال آسیب دیدگی بیشتر دندان کمترمی گردد.

ترمیم دندان هم می تواند در داخل دهان بیمارانجام گردد و هم در لابراتوارهای دندانپزشکی . برخی از درمانهای ترمیمی مانند ترمیم سرامیکی باید پس از قالبگیری در مطب، روکش مورد نظر در لابراتوار ساخته شده و بر روی دندان نصب گردد. این موارد ترمیمی غیر مستقیم برای مواردی است که دندان ساختار مناسب و کافی برای پرکردگی های معمولی را ندارد.

سن مناسب برای ترمیم دندان

با بالا رفتن سن انسان بسیاری از ویژگیهای جسمی فرد تغییر می کند. ولی در کل برای اینتخاب درمان ترمیم، مهم نیست چند سال دارید. تحقیقات زیادی در این رابطه انجام گرفته و مشخص شده که لبخند زیبا در همه سنی به انسانها تاثیر می گذارد.

انواع ماده ترمیم

برای ترمیم دندانها مواد زیادی ابداع گردیده اند. که در زیر مهم ترین آنها را برایتان نام می بریم.

طلا: از قدیم یکی از موادی که با آن دندانها را ترمیم می کنند طلا می باشد. ترمیم با طلا یکی از گرانترین و البته مقاوم ترین شیوه های ترمیم می باشد.

آمالگام: ماده ترکیبی از فلز نقره می باشد که برای ترمیمم دندان ها بیشتر از سایر روش ها استفاده می گردد. آمالگام به دلیل راحتی کار، هزینه مناسب و مداوم پرکاربردترین راه ترمیم می باشد.

کامپوزیت: یکی از بهترین شیوه های ترمیم دندان می باشد. این شیوه ماندگاری خوب دارد و همچنین بر عکس موارد بالا هم رنگ دندان می باشد.

سرامیک: یکی از ماندگارترین و البته گرانترین موارد ترمیم دندان می باشد. این مدل درون لابراتوارهای مخصوص دندانسازی ساخته می شود و بعد بر روی دندانها قرار می گیرد.

در پایان

دندانپزشکی ترمیمی یکی از پرکاربرد ترین شاخه های دندانپزشکی می باشد. این شیوه درمانی اقدام به ترمیم و اصلاح دندانهای پوسیده و شکسته می کند. بسته به علم، تجربه و هنر دندانپزشک معالج کیفیت درمان بالاتر می باشد. مسئله مهم این است که اگر در سریعترین زمان ممکن پس از ایجاد مشکل در دندان به دندان پزشک مراجعه ننمایید، ممکن است دندان بیش از حد آسیب ببیند و دیگر نتوان با ترمیم آن را ترمیم نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *