یکی از مهمترین و سخت ترین قسمت های بدن دندان می باشد. دندانها وظیفه تلفظ در حین صحبت کردن، خرد کردن و جویدن را بر عهده دارند. نوع، تعداد و ریشه دندانها در دهان نشان دهنده وضعیت آنها می باشد. دندان علاوه بر جویدن نقش بسزایی هم در زیبایی چهره دارد. برای اینکه بتوانیم بهترین کارایی دندانها را داشته باشیم، باید ساختار دندان را بدانیم.در این مطلب به اختصار راجع به آناتومی دندان صحبت می نماییم.

آناتومی دندان

آناتومی دندان

دندان از دو بخش کلی تشکیل شده که هر کدام از آنها از چندین لایه تشکیل می باشد.

 • تاج دندان

  تاج دندان یکی از مهمترین بخش های دندان می باشد که در واقع بخش اصلی دندان می باشد. به عبارت دیگر تاج دندان بخش قابل توجهی از وظایف دندان را انجام میدهد و اصلی ترین وظیفه آن حفاظت از دندان می باشد. بخشی از دندان می باشد که در معرض دید می باشد. توسط مینای دندان کاور شده است. در بالای لثه قرار دارد. شکل تاج دندان با توجه به محل قرار گرفتنش، متفاوت می باشد. این بخش از دندان سخت ترین بخش بدن می باشد و فاقد هر گونه رگ می باشد.

 • ریشه دندان

  ریشه قسمتی از دندان است که آنرا درون استخوان قرار می دهد. این بخش از ددان قابل دیدن نمی باشد زیرا که زیر تاج  و درون لثه قرار گرفته است. هر دندان با توجه به موقعیت آن از یک تا چهار ریشه دارد. به هر ریشه، کانال هم می گویند. بعنوان مثال دندان نیش یک کاناله می باشد.

ساختار دندان

با دو بخش تشکیل دهنده ساختار دندان آشنا شدیم. فهمیدیم که ریشه دندان را به استخوان فک و لثه محکم می چسبند و تاج دندان از سایربخشهای دندان محافظت می کند. در اینجا با اجزای داخلی دندان یا در واقع با ساختار کلی دندان آشنا می شویم.

 • مینای دندان

  سخت ترین قسمت دندان که باعث مستحکم شدن تاج دندان می شود، می باشد. بیش از ۹۰ درصد ساختار مینای دندان مواد معدنی سخت می باشد .ضخامت این لای بر اساس محل دندان و کارایی دندان مربوطه متفاوت می باشد. وظیف این بخش محافظت از دندان در برابر باکتریها می باشد. در این لایه دندان، رگ خونی و یا عصبی وجود ندارد. بنابراین اگر به این منطقه از دندان آسیبی برسد ما دردی را متوجه نمی شویم.

 • سمنتوم

  سمنتوم یا سیمان دندان بخش استخوانی شکل دندان می باشد. و روی ریشه را پوشانده است. این بخش از دندان زرد رنگ می باشد و نسبت به مینای دندان  نرم تر می باشد. سمنتوم جز بافت های سخت دندان دسته بندی می گردد.  این ماده ریشه را در بر گرفته است. ساختار سمنتوم ۵۰ درصد از مواد معدنی  و ۱۰ درصد مواد آلی تشکیل شده است.در این بخش هم مانند مینای دندان هیچ گونه عروقی وجود ندارد.

 • عاج دندان

  عاج دندان، تنه یا بدنه اصلی دندان می باشد که بین مینای دندان، سمنتوم و حفره پالپ می باشد. این قسمت، بخش اعظم دندان را پوشش می دهد. عاج دندان با ساختار متراکم و محکمی که دارد در دسته بندی بافت های سخت دندان قرار گرفته است. این بخش نرم تر از مینا و سخت تر از سمنتوم می باشد. رنگ عاج سفید شیری می باشد و جنس آن از ۷ درصد مواد معدنی و ۳۰ درصد مواد آلی  تشکیل یافته است.

 • پالپ دندان

  پالپ دندان یا عصب دندان مهمترین و قسمت مرکزی دندان می باشد. این قسمت از بافت همبند، عروق خونی و عصب ها تشکیل می گردد. وظیفه تغذیه و ترمیم عاج دندان بر عهده این بخش می باشد. این بخش جز بافتهای نرم دندان می باشد. اگر پوسیدگی و هر گونه آسیب دندان به این بخش برسد موجب احساس درد دندان می گردد.

این بخش ها اصلی ترین و مهم ترین  بخش های دندان می باشد. برای مراقبت از دندان اولین کاری که باید گردد مراقب تاج و مینای دندان باید بود . اگر این بخش آسیب ببیند سایر بخشهای دندان عمر چندانی نخواهند داشت. به قولی دیگر اگر دندان را به عنوان یک قلعه در نظر بگیریم  دیواره های اصلی برج تاج دندان می باشد. دیواره های ساختمان اصلی سمنتوم می باشد و ساختمان اصلی هم قسمت پالپ می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *