تا حالا شده با خوردن مواد سرد دندان درد بگيريد ؟

(دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه در غرب تهران)

اين مساله مورد شايعی است كه اکثر افراد تجربه كردند. بايد بدانيد كه علت اين مشكل هميشه پوسيدگی دندان نيست ! ممكن است لثه آسيب ديده باشد يا دچار تحليل شده باشد كه در اين صورت مقداری از ريشه بيرون از لثه قرار می گيرد و چون حس دارد با برخورد هوا يا مايعات سرد دچار درد می شود.

دندانپزشکی خوب در غرب تهران

بيماری كه عكس دندان هایشان را در تصویر بالا می بينيد، با خوردن مواد سرد دندان درد گرفته اند. با معاينه این بیمار مشخص شد بخش پايينی دندان هایشان پوسيده شده است و با ترميم آن بخش ها مشكلشان حل شد.

گاهی اوقات مصرف غذاهای سرد، گرم، شیرین یا ترش ممکن است باعث درد شدید و ناگهانی در دندان ‎هایتان شود که معمولا تا خود عصب دندان نیز درد احساس می ‎شود. این ناراحتی به عنوان حساسیت دندان شناخته می ‎شود. جالب است بدانید که اغلب مردم فکر می ‎کنند که دندان‎ های حساس با پوسیدگی دندان یا بیماری لثه مرتبط هستند اما بهتر است بدانید که همیشه اینطور نیست. در واقع حساسیت دندان زمانی اتفاق می‌ افتد که عصب دندان بر اثر تحلیل لثه یا فرسایش مینای دندان دچار آسیب شده باشد.

دندانپزشکی تخصصی دکتر مهرداد نقشینه : قابل به ذکر است که اگر حساسیت دندان همیشه برای شما اتفاق می‌ افتد و فقط مربوط به زمان ‏‌های مصرف مواد غذایی سرد نمی‌ باشد، شما احتمالا در مراحل اولیه‏‌ بیماری پوسیدگی دندان یا بیماری لثه قرار دارید. پلاک‎ های روی دندان و لثه‎ های شما می‌ توانند حساسیت دندانی را تشدید کنند و سرعت پوسیدگی و بیماری لثه را افزایش دهند.

دلیل اصلی حساسیت دندان مربوط به پالپ دندان می باشد. در دندان‎ های سالم مینای دندان از لایه‎ زیری خود یعنی دنتین که نرم‎ تر از مینای دندان است محافظت می ‎کند. ریشه‌ دندان نیز توسط لثه محافظت می‎ شود. بنابراین نتیجه می گیریم که اگر مینای دندان دچار فرسایش شود یا اگر خط لثه‏‌ شما عقب‎ برود، دنتین در معرض خطر قرار می‌ گیرد. از طرف دیگر دنتین دارای هزاران کانال است که به پالپ یا همان مغز دندان متصل است. هنگامی که دندان شما با ماده‎ سردی تماس می‌ یابد، از طریق این کانال‎ ها به عصب دندان راه پیدا می‎کند و باعث ایجاد درد می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *