نحوه استفاده صحیح از مسواک

شيوه صحيح مسواک کردن، مهم ترين بحث در رعايت بهداشت است. چرا که اگر به صورت صحيح انجام نشود، با مسواک نزدن تفاوتی ندارد. در اين ويديو آقاى دكتر شكوهی زاده شيوه درست مسواک زدن را آموزش می دهند.

نکات مهم در مسواک زدن که باعید رعایت شوند :

 • هر سه ماه يکبار مسواک خود را عوض کنيد.

 • بلافاصله بعد از خوردن نوشيدنی های اسيدی مثل نوشابه، آب پرتقال و … مسواک نزنيد.

 • مدت مسواک زدن صحيح ۵ الی ۱۰ دقيقه است

 • قبل از استفاده از مسواک از تميز بودن آن مطمئن شويد.

 • دندان عقل را با دقت بيشتری مسواک کنيد. چون اين دندان زودتر فاسد می شود.

 • حداقل دو بار در روز دندان ها را مسواک کنيد.

در صورت مسواک نزدن چه اتفاقاتی برای دهان و دندان رخ می دهد :

 • بیماری پریودنتال و تحلیل استخوان

 • ایجاد بوی بد در دهان

 • ایجاد لک بر روی دندان ها

اشتباهاتی در حین مسواک زدن که مسواک زدن را تبدیل به تهدید برای سلامتی دهان و دندان می کند :

۱_ دندان‌‌ ها را به‌ اندازه کافی مسواک نمی‌ زنید.

۲_ دندان‌ ها را سفت مسواک می‌ زنید.

۳_ سفت بودن برس مسواک.

۴_ مرتب مسواک نزدن دندان.

استفاده از مسواک های برقی 

مزایا استفاده از مسواک های برقی :

 • پر قدرت اما نرم عمل می کند.
 • راحت استفاده می شوند.
 • تک تک دندان ها را تمیز می کنند.
 • برای درمان  ارتودنسی مناسب است.

سیگار، قهوه، چای و نوشیدنی های رنگی روی دندان های ما لکه هایی به جا می گذارند که پاک کردن آن ها نیاز به استفاده از انواع خمیر دندان های زغالی و جرم گیر دارد. جالب است بدانید یکی از مزایای مسواک های برقی این است که می توانند به کمک خمیر دندان های جرم گیر لکه های دندانی را از بین ببرند.

استفاده از نخ دندان 

با استفاده از مسواک تنها سه سطح از پنج سطح دندان را تمیز می کنیم. بنابراین، برای جلوگیری از تجمع پلاک میکروبی و ذرات مواد غذایی در میان دو سطح باقی مانده (سطوح بین دندانی) توجه و دقتی بیشتری لازم است. از آن جایی که پوسیدگی دندان و بیماری لثه اغلب از این نواحی شروع می شوند، استفاده از نخ دندان ضروری است.

نخ دندان یک ‌رشته‌ی باریک طناب مانند است که از تابیده شدن چند سری از رشته نخ‌ های بسیار ظریف که از الیاف طبیعی ساخته ‌شده‌ اند، تشکیل ‌شده است. وظیفه‌ی اصلی نخ دندان که به آن Dental Floss گفته می‌شود این است که به مناطقی از دهان و میانه‌ هر دندان که پلاک های دندانی در آن فضا ها وجود دارند و مهم ترین عامل پوسیدگی دندان محسوب می شوند که بُرسِ مسواک امکان دسترسی به آن‌ها را ندارد، نفوذ کرده و این فضاها را از وجود پلاک‌ های بین ‌دندانی، پاک کند.

یکی از مزایای مهم و اصلی استفاده از نخ دندان سفید کنندگی آن است. نخ دندان نیز مانند بسیاری از خمیردندان‌ ها که به ‌جز خاصیت کف‌ زایی و شستشوی سطح دندان حاوی موادی هستند که مینای دندان را تقویت و آن را سفید می‌کند، نخ دندان ‌ها نیز می‌توانند به چنین موادی آغشته باشند.بنابراین استفاده از نخ دندان نیز می‌ تواند علاوه بر پاک کردن پلاک هایی که در میانه‌ های دندان وجود دارند، به زیبایی بیشتر و سفید کردن دندان‌ ها نیز کمک کند.

از مهم‌ ترین ابزارهایی که می توانید برای مراقبت از سلامت دهان و دندان خود استفاده کنید نخ دندان مناسب است. اگر حس م ی‌کنید با وجود استفاده از انواع خمیر دندان‌ های خوشبو کننده و سفیدکننده باز هم نفس خوش بویی ندارید، به ‌احتمال ‌زیاد مشکل از شیوه نخ دندان زدن شما است. یا اصلا از نخ دندان استفاده نمی کنید یا روش درستی برای انجام دادن آن ندارید و یا از نخ دندان مناسب برای پاک کردن فضای میان دندان‌ های خود استفاده نمی‌ کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *